Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 09.12.2016, 08:55
Jordanowscy seniorzy na debacie o ich bezpieczeństwie na drodze
5 grudnia 2016r.  w sali Stowarzyszenia Trzeźwości „DOM” – Klub Pogodnego Seniora w Jordanowie, odbyła się „debata społeczna” dotycząca bezpieczeństwa osób starszych, a szczególnie na drodze.
W debacie wzięli udział przedstawiciele Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej, przedstawiciele stowarzyszenia oraz zrzeszeni w Klubie Pogodnego Seniora, a także inni mieszkańcy miasta Jordanowa.

Na wstępie oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej przywitała uczestników debaty zwracając uwagę, jak istotną sprawą jest troska o bezpieczeństwo osób starszych, prowadzenie działań informacyjno – edukacyjnych adresowanych do tej grupy społecznej, budowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo osobiste, lokalne i społeczne, a także uczenie właściwych postaw i zachowań zmierzających do wyeliminowania lub ograniczenia zagrożeń najczęściej dotykających osoby starsze.

Kierownik Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej st.asp. Zbigniew Kania szeroko omówił temat bezpieczeństwa na drodze osób starszych. Przedstawił statystyki zdarzeń drogowych, które pokazują, że najliczniejszą grupę uczestników potrąceń stanowią osoby powyżej 60-go roku życia. Osoby starsze – jako piesi - są najbardziej narażone na śmierć lub ryzyko poważnych powikłań, czy urazów. Ponadto omówił przyczyny i skutki zdarzeń drogowych z udziałem seniorów oraz przypomniał podstawowe zasady bezpieczeństwa jakie powinni przestrzegać piesi. Zachęcał wszystkich obecnych do używania elementów odblaskowych, przekonując, że każdy odblask umieszczony na ubiorze u osób poruszających się po zmroku może uratować życie. Piesi pozbawieni odblasków lub jakichkolwiek elementów świetlnych są mało widoczni na drodze.
Dlatego też każdy z uczestników debaty otrzymał od policjantów opaski odblaskowe na rękę.

Asp.sztab. Anna Gąsiorek-Rezler przedstawiła zagrożenia najczęściej dotykające tą grupę społeczną, tj. oszustwa metodami „na wnuczka”, „na pracownika opieki społecznej”, przestępstwa związane z bezpieczeństwem tzw. „wirtualnego pieniądza”, posługiwanie się kartą debetową, bankowość elektroniczna, kradzieże, włamania do mieszkań, zakup niesprawdzony, żebractwo. Oprócz wspomnianych elementów odblaskowych seniorzy otrzymali w formie ulotki krótką informację na temat bezpieczeństwa domu i mieszkania oraz bezpiecznego korzystania z komputera.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image