Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 24.05.2016, 16:59
Rozdanie nagród za działalność w dziedzinie kultury

Na XVIII sesji Rady Powiaty Suskiego wręczono nagrody za działalność w dziedzinie kultury. 

Jednym z punktów wtorkowej sesji Rady Powiatu było wręczenie Nagród Starosty Suskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego oraz honorowego tytułu „Mecenas Kultury Powiatu Suskiego za rok 2015".

Sylwetki nagrodzonych przedstawił Janusz Kociołek - Naczelnik Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej, Turystyki i Promocji.

Nagrody wręczali starosta suski Józef Bałos oraz Ryszard Hadka przewodniczący Rady Powiatu Suskiego.

Tytułu „Mecenas Kultury Powiatu Suskiego za rok 2015" otrzymał Istvan Bali - radca d/s zagranicznych w Urzędzie Wojewódzkim Jász-Nagykun-Szolnok w latach 1992 – 2008, prezes stowarzyszenia Agraria - Apure z Szolnok, wiceprezes Europejskiego Uniwersytetu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Urodzony i zamieszkały w Szolnok na Węgrzech, ożeniony z Polką p. Anną Bronisz. Mają dwoje dzieci, które ukończyły polonistykę na uniwersytecie w Debreczynie. Cała rodzina bierze aktywny udział w pielęgnowaniu kontaktów polsko-węgierskich. Pracując w Urzędzie Wojewódzkim w Szolnok, gdzie odpowiadał za kontakty z partnerami z zagranicy szczególną uwagę przykładał do współpracy z Polską. To głównie jego zasługą jest nawiązanie kontaktów z powiatem suskim, czego zwieńczeniem było podpisanie w 2003 roku umowy o współpracy pomiędzy Województwem Jász-Nagykun-Szolnok, a Powiatem Suskim.

Dzięki jego zaangażowaniu i pomocy kontakty partnerskie nawiązały również: Sucha - Beskidzka-Jászberény, Zawoja - Cserkeszőlő, Zawoja - Öcsöd, Stryszawa - Kunszentmárton oraz Maków Podhalański - Mezőtúr. Obecnie jest prezesem stowarzyszenia Agraria - Apure z Szolnok oraz wiceprezesem Europejskiego Uniwersytetu Rozwoju Obszarów Wiejskich - międzynarodowej organizacji prowadzącej działalność na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europy. Od wielu lat, a ostatnio szczególnie w ramach działań tej ostatniej organizacji bardzo blisko współpracuje z Wyższą Szkołą Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej.

Dzięki jego staraniom mieliśmy kilkukrotnie okazję prezentacji dziedzictwa kulturowego naszego powiatu na Węgrzech. Występowały tam m.in. zespoły regionalne z Podbabiogórza, a swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi z powiatu. Na zaproszenie Samorządu Mniejszości Polskiej z Szolnok, w który działa wraz z małżonką, nasze zespoły prezentowały też tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe.
Istvan Bali opracował publikację poświęconą historii kontaktów województwa Jász-Nagykun-Szolnok z regionami oraz miejscowościami polskimi. Książka ta wydana będzie w tym roku.

Nagroda Starosty Suskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego otrzymali:

Grzegorz Miśkiewicz
Grzegorz Miśkiewicz urodził się w 1969 r. w Jordanowie i mieszka tam do dzisiaj. Jest nauczycielem tamtejszego gimnazjum. W 1988 ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Krakowie, w klasie organów prof. Zbigniewa Indyka. W latach 2002-2004 odbył studia uzupełniające magisterskie na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie; Wydział Historii Kościoła, specjalność: muzyka. W roku 2004 G. Miśkiewicz podjął dzienne studia doktoranckie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego, a w 2013 r. obronił pracę otrzymując tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii.
Od roku 1989 prowadzi działalność dydaktyczną w zakresie nauczania gry na fortepianie i keyboardzie. Prowadzi także działalność pedagogiczną i kompozytorską. Jest autorem szeregu wydawnictw nutowych. W dorobku kompozytorskim i aranżerskim Grzegorza Miśkiewicza znajdują się utwory muzyka sakralnej, pieśni liturgiczne, kolędy, utwory patriotyczne, wojskowe i rozrywkowe. Są to m.in. utwory na fortepian solo, na skrzypce i fortepian, na orkiestrę smyczkową z fortepianem i pieśni na głos z fortepianem.

Do najważniejszych osiągnięć kompozytorskich Grzegorza Miśkiewicza zaliczyć można:
- II miejsce za „Missa brevis” w I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Chóralny Utwór Liturgiczny w Bydgoszczy;
I miejsce za kompozycję „Miserere mei” w IV Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Pieśń Pasyjną w Bydgoszczy;
III nagrodę za kompozycję “Confitemini Domino, Gaudeamus Omnes in Domino i Vidi aquam” na International Composers Competition Within The Musica Religiosa Olomouc Festival Czech
- 3 miejsce za kompozycję „De profundis” na chór mieszany a cappella na V Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Pieśń Pasyjną
Warto zwrócić uwagę na to gdzie odbywały się w ostatnich latach oficjalne premiery utworów autora. Były to m.in. Utrecht w Holandii, gdzie miała miejsce europejska premiera utworu “De profundis” na chór mieszany i orkiestrę smyczkową, Louisville w USA - światowa premiera utworu „Crux Fidelis” i Carnegie Hall w Nowym Yorku, gdzie 17 grudnia ubiegłego roku miała miejsce amerykańska premiera utworu „In te, Domine” na chór żeński i dwa soprany.
Grzegorz Miśkiewicz zajmuje się też badaniami naukowymi dotyczącymi historii Holokaustu na terenie Małopolski. W 2015 r. opublikowana została jego książka: „Życie i Zagłada Izraelickiej Gminy Wyznaniowej w Jordanowie. 1887-1942”.
Jedną z pasji Grzegorza Miśkiewicza jest również rzeźba artystyczna w drewnie. Jest on członkiem Jordanowskiego Stowarzyszenia Twórców „Pasja”

CHÓR „VOX ALTISONO”
Chór Kameralny „Vox Altisono” powstał w listopadzie 2009 roku w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Promocji w Jordanowie, a od lutego 2012 r. działa jako stowarzyszenie. Początkowo był chórem mieszanym – w jego składzie występowali także panowie. Obecnie jest to chór żeński. Pierwszym dyrygentem chóru był Marek Brynkus, od października 2011 roku prowadzi go dr Ksenia Miśkiewicz. Repertuar chóru jest bardzo różnorodny, składają się na niego utwory muzyki sakralnej i świeckiej różnych stylów i epok – od średniowiecza do współczesności, kompozytorów polskich i zagranicznych, a także utwory muzyki ludowej i rozrywkowej
Od chwili powstania chór uświetnia swymi występami imprezy kulturalne, uroczystości państwowe i kościelne (m.in. uroczystości rocznicowe wybuchu II wojny światowej, Święto Niepodległości, Naprawskie Lato).
Jest współorganizatorem corocznie odbywających się Koncertów Kolęd w Osielcu i współorganizowanych przez powiat Koncertów Pieśni Wielkopostnych „Stabat Mater”. Chór występował w wielu miejscach na terenie powiatu, a także poza nim. Brał udział w licznych koncertach, m.in. w Nowym Targu, Rabce, Krakowie, Okocimiu, Czernichowie. Występował także zagranicą w Austrii i na Węgrzech, a w czerwcu tego roku wybiera się na Litwę.
Chór pomimo krótkiego okresu działalności, jest laureatem wielu prestiżowych nagród, z których najcenniejsze to:
- Srebrna Nuta na XVI Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach (maj 2014 r.);
- Złoty Dyplom na III Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek (styczeń 2016);
- III miejsce na VII Nowohuckim Konkursie Kolęd i Pastorałek (styczeń 2014 r.);
W maju 2015 r. Chór Kameralny „Vox Altisono” reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Wildschonau w Austrii, a w czerwcu wystąpił w Szolnoku na Węgrzech podczas obchodów Dnia Europy;
Chór Kameralny „Vox Altisono” jest również laureatem kilku edycji Festiwalu Pieśni Maryjnych, który odbywał się w Osielcu, zdobył tam m.in. Nagrodę Grand Prix.

Jednostka Strzelecka 3031 Sucha Beskidzka im. I Brygady Górskiej Korpusu Ochrony Pogranicza
Jednostka Strzelecka 3031 Sucha Beskidzka istnieje od października 2012 roku, a oficjalne jej powołanie miało miejsce 1 marca 2013 roku. Jednostka należy do Strzeleckiego Obwodu Piechoty Górskiej w strukturze Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW (Organizacji Społeczno - Wychowawczej) – pozarządowej organizacji proobronnej, której celem jest wychowanie młodzieży w duchy patriotycznym i państwowo-twórczym, działanie na rzecz niepodległości Rzeczpospolitej oraz przygotowanie młodzieży do służby wojskowej jak i w obronie cywilnej. Jednostka nosi imię I Brygady Górskiej Korpusu Ochrony Pogranicza, które nadane jej zostało 7.06.2014 r. Od lutego br. jednostka ma własną osobowość prawną. Dowódcą jednostki jest mł. chor. ZS Dawid Warmuz.
Podczas kilkuletniego okresu funkcjonowania Jednostka Strzelecka 3031 Sucha Beskidzka dała się poznać jako prężnie działająca organizacja pielęgnująca pieczołowicie tradycje swoich historycznych poprzedników. Strzelcy aktywnie uczestniczą w różnego rodzaju uroczystościach rocznicowych i państwowych odbywających się na terenie powiatu suskiego. W swoich dokonaniach mają m.in. realizację projektu "Strzelecka Pamięć o bohaterach Ziemi Suskiej" oraz organizację prelekcji "Tradycje patriotyczne w Małopolsce".
Jednostka ściśle współpracuje z Fundacją Maltańska Służba Medyczna, a strzelcy są wolontariuszami tej fundacji. Razem z Fundacją Jednostka 3031 Sucha Beskidzka organizowała różne przedsięwzięcia ratownicze, w tym: Manewry Strzelecko-Maltańskie i Międzynarodowe Manewry Strażacko-Maltańskie. Strzelcy uczestniczyli też w licznych zabezpieczeniach medycznych, a także pomagali w organizacji Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym. Dzięki umiejętnościom nabytym podczas specjalistycznych szkoleń samodzielnie wystawili grupę zabezpieczenia medycznego na historycznym 50 Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.
Ponadto Jednostka 3031 Sucha Beskidzka współpracuje z Ligą Obrony Kraju m.in przy organizacji zawodów "10 strzałów ku chwale Ojczyzny" oraz ze Szwadronami Kawalerii Ochotniczej z Toporzyska i Niepołomic.


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image