Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 10.05.2017, 09:06
W powiecie suskim coraz więcej rodziców nie chce szczepić swoich dzieci
Jak informuje suski sanepid przybywa rodziców, którzy uchylają się od poddania dzieci szczepieniom ochronnym.
  • Prowadzony nadzór, szkolenia oraz stworzona sieć dystrybucji preparatów szczepionkowych wpłynęła na utrzymujący się dobry stan uodpornienia dzieci i młodzieży. Obowiązkowymi Szczepieniami Ochronnymi w roku 2016 objęto 18 407 dzieci i młodzieży - poinformowała na sesji Rady Powiatu Suskiego Agata Trojanowska-Meller Kierownik Sekcji NHŻŻiPU w suskim sanepidzie.
  • Były to szczepienia przeciw:
  • - WZW typu B,  Gruźlicy (BCG),  błonicy, tężcowi, krztuścowi,  Poliomyelitis,  zakażeniom Heamophilus Inflenzae typu B,  odrze, śwince, różyczce,  błonicy, tężcowi.
  • Stan zaszczepienia, wg kalendarza szczepień na rok 2016 przedstawia się następująco:
  • - przeciw gruźlicy  w 1 roku życia wyniósł 99,3%, przeciw WZW typu B  w 1 roku życia wyniósł 82,9 %, w 2 roku 99,9 %,
  • - przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi  w 1 roku życia wyniósł 44,3 %,  w 2 roku życia wyniósł 95,7 %,  w 3 roku życia dawka uzupełniająca szczepienie podstawowe wyniosła 97,1 %,  dawka przypominająca I w 6 roku życia to 74,6 %,  dawka przypominająca II w 14 roku to 94,6 7 %,  dawka przypominająca III w 19 roku to 100 %,
  • - przeciw Poliomyelitis (wywołujące nagminne porażenie dziecięce, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego lub chorobę Heinego-Medina)  w 1 roku życia stan zaszczepienia wyniósł 43,5 %, w 2 roku życia 95,4%,  dawka przypominająca w 6 roku życia to 74,6 %,
  • - przeciw zakażeniom Heamophilus Inflenzae typu b (wywołujące głównie zakażenia układu oddechowego i zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych)  w 1 roku stan zaszczepienia to 46,0%, w 2 roku 96,4 %,
  • - przeciw odrze, śwince, różyczce dawka podstawowa to 75,1%,  przypominająca w 10 r. ż. 95,9 %.


W ramach prowadzonego systemu ścisłego monitorowania Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych (NOP) w 2016 roku na terenie powiatu suskiego zgłoszono 1 przypadek lekkiego NOP-u.

Koniec roku 2016 to zdecydowanie zwiększona ilość zgłoszonych osób uchylających się od szczepień ochronnych. W 2016 r. zgłoszono 8 nowych przypadków, co w sumie daje już 16 osób, które nie chce szczepić swoich dzieci.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny do wszystkich uchylających się od szczepień ochronnych wysłał pisma powiadamiające o zarejestrowaniu ich w tut. inspektoracie i poinformował o korzyściach płynących z szczepień oraz o zagrożeniach jakie ich brak może wywołać w społeczeństwie.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image