Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 05.07.2022, 15:08
Brązowa Harfa Eola dla Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione
Obchodzący w tym roku jubileusz 25-lecia działalności Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione z Suchej Beskidzkiej uświetnia swoimi występami wydarzenia miejskie i uroczystości religijne. Swój kunszt prezentuje także podczas konkursów i festiwali, sięgając po liczne nagrody. Właśnie powiększył swój dorobek o brązową Harfę Eola oraz indywidualne wyróżnienia otrzymane na bardzo prestiżowym 44. Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej im. Tadeusza Krokosa „Schola Cantorum” w Kaliszu.
Festiwal „Schola Cantorum", to najwyższej rangi wydarzenie w świecie muzyki dawnej w naszym kraju. Odbywa się już od 1978 roku i był pierwszym w Polsce tego typu adresowanym do młodzieży szkolnej. Każdego roku stanowi okazję do konfrontacji osiągnięć i wymiany doświadczeń w dziedzinie upowszechniania muzyki dawnej i jest nieodłącznym elementem rozwoju szkolnego ruchu artystycznego. Nad tegoroczną edycją patronat objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Kalisza, Wielkopolski Kurator Oświaty. Nagrodą główną Festiwalu jest rzeźba - statuetka z brązu „Harfa Eola”. Uznając stale wzrastający poziom artystyczny prezentacji, organizatorzy wprowadzili trzystopniową nagrodę główną – złotą, srebrną i brązową „Harfę Eola”.

Jurorzy festiwalu ponownie bardzo wysoko ocenili program artystyczny przygotowany przez Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione z Suchej Beskidzkiej pod kierownictwem Agnieszki Bernackiej. Przyznali mu brązową Harfę Eola, co jest równoznaczne z III nagrodą. Zespół otrzymał również dyplom uznania za przygotowanie polskiego, historycznego, ekumenicznego programu wielkopostnego. Ponadto Eliza Kulka otrzymała dyplom uznania za ujmującą indywidualność sceniczną, a Artur Warta za naturalną, poruszającą interpretację pieśni wielkopostnej.

Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione jest zespołem instrumentalno - wokalnym, który powstał w maju 1997 r. w Miejskim Ośrodku Kultury – Zamek w Suchej Beskidzkiej (obecnie Centrum Kultury i Filmu). Członkami są dzieci i młodzież suskich szkół koncertujący w kostiumach wykonanych na wzór oryginalnych renesansowych strojów dworskich. Szczególnie pięknie prezentują się na tle zabytkowej architektury „Małego Wawelu” - zamku w Suchej Beskidzkiej. W repertuarze zespołu znajdują się: muzyka, pieśni i tańce dworskie XIV - XVII wiecznej Europy. Zespół poprzez udziały w konkursach, festiwalach, przeglądach i koncertowanie promuje miasto. W trakcie wizyty w Kaliszu nie tylko wziął udział w festiwalu, ale również tworzył oprawę muzyczną dwóch mszy świętych oraz wystąpił w towarzyszących wydarzeniu koncertach. Muzycy spotkali się także z Prezydentem Miasta Kalisza Krystianem Kinastowskim, przekazując obraz przedstawiający suski zamek.

źródlo: UM Sucha Beskidzka
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image