Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 15.09.2017, 13:03
W Suchej można jeszcze składać wnioski o dopłaty do wymiany starych pieców

Mimo nie uzyskania w tym roku dotacji z WFOŚiGW, w Suchej Beskidzkiej mieszkańcy i tak uzyskają dopłaty do wymiany starych pieców na nowe, w kwocie równej ubiegłorocznej z funduszu. Na wniosek Burmistrza Rada Miasta Sucha Beskidzka podczas sierpniowej sesji podjęła uchwałę o zaciągnięciu częściowo umarzalnej pożyczki w wysokości 710 000 z przeznaczeniem właśnie na dopłaty. Jak informuje Urząd Miasta, pieniędzy nie zabraknie nawet dla tych mieszkańców, którzy dopiero teraz podejmą decyzję o wymianie.

Po kilku miesiącach oczekiwania właściciele domów jednorodzinnych, którzy złożyli stosowne deklaracje mogą rozpocząć prace związane z wymianą pieców i modernizacją systemów grzewczych w ramach programu PONE, korzystając z dofinansowania w wysokości do 6 500 zł na wymianę pieców zasilanych ekogroszkiem lub biomasą oraz do 10 500 złotych do kotłów zasilanych gazem. Wprawdzie dofinansowanie w każdej chwili można było uzyskać ze środków Gminy, lecz w mniejszej wysokości, dlatego też w większości przypadków wstrzymywano się z wymianą pieca czekając na korzystniejsze warunki i dotacje zewnętrzne, które Gmina starała się pozyskać.

Warto przypomnieć, że dotychczas na wymianę przestarzałych palenisk w latach 2014-2016 miasto pozyskało z WFOŚiGW w Krakowie kwotę ok 3 mln złotych. Z dotacji w tym czasie skorzystały niemal wszystkie wspólnoty mieszkaniowe i wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Wygląda jednak na to, że w tym względzie lepiej już było, bowiem pula środków przeznaczona w tym roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dotacje do pieców wystarczyła jedynie dla 33, spośród 81 małopolskich samorządów, które złożyły wnioski.
Ponieważ Sucha Beskidzka nie znalazła się wśród beneficjentów w tym roku, samorządowcy postanowili znaleźć inne rozwiązanie, aby nie zatrzymywać sukcesywnej wymiany na terenie miasta. W ten sposób przyjęto uchwałę o zaciągnięciu częściowo umarzalnej pożyczki, która przeznaczona będzie na pokrycie dopłat do wymiany starych pieców, na poziomie z minionego roku.
Co to oznacza dla mieszkańców? Warunki wymiany nie zmienią się, a dodatkowo te osoby, które nie złożyły jeszcze deklaracji mogą przystąpić do programu.

Drugi z zaplanowanych na lata 2017 - 2019 programów dotyczący wymiany niskosprawnych pieców węglowych na proekologiczne systemy grzewcze jest finansowany ze środków unijnych, a dokładnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Złożony na początku br. przez Burmistrza Miasta wniosek o środki unijne na ten cel pozytywnie przeszedł wszystkie etapy oceny i miasto decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego z dnia 29 sierpnia 2017 roku otrzymało dotację w kwocie 1 259 987 złotych na dopłaty do wymiany pieców węglowych na gazowe i biomasę. W ramach przeprowadzonego naboru, do Burmistrza Miasta wpłynęło około 100 deklaracji od mieszkańców miasta.

Warto pamiętać, że mieszkańcy, którzy pośpieszą się z wymianą pieca, będą mogli już od 1 stycznia 2018 roku uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości, zgodnie z przyjętą w lutym przez suski samorząd uchwałą dotyczącą przyznawania ulgi podatkowej na lata 2018 - 2022 właścicielom budynków mieszkalnych, którzy do ogrzewania swoich mieszkań stosują ekologiczne paliwa grzewcze.




Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image