Dodano dnia 10.09.2020, 08:09
Maków Podhalański: Walka ze smogiem! Będą kontrole pieców
Od połowy września w Makowie Podhalańskim rozpoczną się systemowe kontrole pieców. Będą prowadzić je pracownicy Urzędu Miejskiego wraz z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Makowie Podhalańskim.
Gmina Maków Podhalański podpisała umowę z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza, który będzie przeprowadzał ekspertyzy wraz z jednoznacznym stwierdzeniem, czy doszło do termicznego przekształcenia odpadów w indywidualnych urządzeniach grzewczych. Pracownicy Urzędu będą wyposażeni w specjalistyczne urządzenia do pobierania popiołu z palenisk oraz do sprawdzania wilgotności m.in. drewna, urządzenie pozwoli szybko sprawdzić, czy nie przekroczono normy wilgotności - zgodnie z uchwałą sejmiku Województwa Małopolskiego wynosi ona do 20 proc.

Sprawdzanie będzie odbywać się nie tylko tak jak dotychczas, a więc głównie po zgłoszeniach od mieszkańców, że z danych kominów wydobywa się ciemny, gryzący dym - ale systemowo.

Popiół pobrany z palenisk, gdzie zachodzi podejrzenie, że spalane są szkodliwe odpady (a właściciel budynku wypiera się tego) będzie potem badany w laboratorium. Pozwoli to jasno określić, co płonęło w danym piecu nawet kilka tygodni wcześniej, nim go skontrolowano. Po kilku dniach Gmina otrzyma wyniki, jeżeli kontrola lub badania wykażą, że właściciel nieruchomości spalał śmieci lub innego rodzaju odpady, może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, może zakończyć się grzywną do 5 tys.

Jednocześnie Urząd Miejski w Makowie Podhalańskim informuje że nie wszyscy mieszkańcy zwrócili ankiety inwentaryzacyjne dotyczące źródeł ogrzewania, które zostały przesłane na początku roku do każdego płatnika wraz z deklaracjami podatkowymi. W pierwszej kolejności kontrole palenisk będą przeprowadzane u tych osób, które nie zwróciły wspomnianej ankiety. Ankiety można dostarczać do Urzędu Miejskiego oraz przesyłać na adres email : stopsmog@makow-podhalanski.pl
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image