Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej skierowała akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi P.

Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Krakowie w sprawie przeciwko Andrzejowi P. (lat 32) oskarżonemu o popełnienie przestępstw spowodowania obrażeń ciała, które stanowiły chorobę realnie zagrażającą życiu pokrzywdzonego oraz dopuszczenia się rozboju wobec innej osoby a czynów tych sprawca dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa, tj. o przestępstwo z art.156§1pkt.2 kk w zw. z art. 156§3kk w zw. z art. 64 § 1 k.k. i z art. 280 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k.
Jak ustalono, 11 listopada 2021roku około godziny 14:00, dyżurny KPP w Suchej Beskidzkiej został powiadomiony o tym, że pokrzywdzony, nieprzytomny z licznymi obrażeniami w głównie w okolicach głowy, został odnaleziony w rejonie drogi osiedlowej w Stryszawie. Tego dnia, świadek  jadąc samochodem droga osiedlową, zauważył obok drogi na trawniku pokrzywdzonego mężczyznę. Miał on zakrwawioną twarz.

Świadek, jadąc w kierunku domu, zatrzymał się obok posesji brata pokrzywdzonego, którego poinformował, że jego brat, leży poobijany na zakręcie koło rzeki. Brat idąc drogą w kierunki rzeki zauważył pokrzywdzonego, leżącego przy drodze, który mimo licznych obrażeń twarzy był przytomny. Wraz z sąsiadem postanowili zabrać samochodem pokrzywdzonego.
Pokrzywdzony w rozmowie wskazał jako sprawcę pobicia oskarżonego. Jego stan zdrowia uległ pogorszeniu i z tego powodu wezwano Pogotowie Ratunkowe.

Pokrzywdzonemu udzielono pomocy lekarskiej mimo to 19 listopada 2021 roku zmarł.

Z zeznań świadków wynikało, że pokrzywdzony tego dnia spożywał w rejonie rzeki alkohol oraz doszło między nim a oskarżonym do scysji, która przerodziła się w agresję fizyczną. Oskarżony wielokrotnie uderzył pokrzywdzonego pięścią w głowę i kopał go po całym ciele.

Ustalono ponadto, że w styczniu 2021 roku, pokrzywdzony spotkał Andrzeja P. Oskarżony dowiedział się wówczas, że pokrzywdzony pojedzie do Suchej Beskidzkiej ze swoją siostrą, aby wymienić euro na złotówki. W tym dniu, pokrzywdzony zamierzał zamówić okna, stąd wraz z Andrzejem P. udał się do własnego domu po pieniądze na zaliczkę na zakup okien, by wraz z nim pojechać do Suchej Beskidzkiej. Pokrzywdzony zabrał pieniądze w kwocie około 700-800zł. Po wyjściu z domu, Andrzej P. zaproponował pokrzywdzonemu, aby poszli na skróty drogą polną. Będąc na drodze polnej Andrzej P. popchnął pokrzywdzonego, który upadł na ziemię, Andrzej P. klęknął obok niego, po czym chwycił pokrzywdzonego mocno jedną ręką pod szyję i przycisnął do ziemi, a drugą rękę zacisnął w pięść, wykonując ruch w kierunku głowy, po czym słownie zażądał od pokrzywdzonego wydania pieniędzy. Pokrzywdzony, nie mając żadnej możliwości ucieczki, wyciągnął z kieszeni spodni portfel i dał go Andrzejowi P. Andrzej P. na prośbę pokrzywdzonego oddał mu portfel, w którym pozostawił 400 zł, zabierając z portfela kwotę co najmniej kwotę 300 zł.

Andrzej P. czynów dopuścił się w ciągu pięciu lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności, w warunkach powrotu do przestępstwa.

Za te czyny grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 7,5 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności lub kara dożywotniego pozbawienia wolności.
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/magazyn-112/prokuratura-rejonowa-w-suchej-beskidzkiej-skierowala-akt-oskarzenia-przeciwko-andrzejowi-p/j1o