Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Kogo dotyczy śledztwo w sprawie DPS w Jordanowie?

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wydała komunikat dotyczący śledztwa prokuratury w sprawie DPS w Jordanowie.
Jak podaje serwis onet.pl w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie mogło dochodzić nie tylko do przemocy, ale też molestowania seksualnego. Prokuratura będzie sprawdzać, czy siostry zakonne prowadzące ośrodek nie krzywdziły swoich podopiecznych. Poszkodowaną miała być 23-letnia Karolina, niepełnosprawna intelektualnie pensjonariuszka DPS.

15 lipca 2022 r. prokurator z Suchej Beskidzkiej wydał postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie "zaistniałego w okresie od 28 grudnia 2018 r. do 20 czerwca 2022 r. w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Jordanowie psychicznego i fizycznego znęcania się nad Karoliną, osobą nieporadną ze względu na swój stan psychiczny poprzez wyzywanie jej słowami wulgarnymi, powszechnie uznanymi za obelżywe, kierowanie krzyków, bicie paskiem i szczypanie".

25 lipca br. Prokuratura Okręgowa w Krakowie wydała oświadczenie w tej sprawie. 

- Nawiązując do publikacji medialnej serwisu Onet Kraków  z dnia 22 lipca 2022 roku sygnowanej przez red. red. Grzegorza Saja i Tomasza Mateusiaka pt. „Śledztwo prokuratury w sprawie DPS w Jordanowie”  zawierającej akapit zatytułowany „Doprowadzenie do innych czynności seksualnych”, uprzejmie informuję, że wskazany w postanowieniu z dnia 15 lipca 2022 roku o wszczęciu śledztwa, czyn polegający na doprowadzeniu pokrzywdzonej Karoliny do poddania się innej czynności seksualnej w postaci dotykania jej ręką w okolicach piersi,  z wykorzystaniem stanu jej bezradności oraz braku zdolności do oceny znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem, nie dotyczy personelu cywilnego ani zakonnego Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Jordanowie - informuje Prokuratura Okręgowa w Krakowie.
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/powiat/kogo-dotyczy-sledztwo-w-sprawie-dps-w-jordanowie/j2f