Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Powłoki ochronne sposobem na zabezpieczenie karoserii samochodu

Car detailing, czyli kompleksowe czyszczenie, renowacja i konserwacja samochodu ma na celu podniesienie walorów estetycznych i użytkowych pojazdu, a także przedłużenie jego żywotności. Jednym z kluczowych etapów profesjonalnego detailingu jest naniesienie powłoki ochronnej na karoserię. W zależności od wybranego rodzaju powłoki, różne są jej efekty i żywotność. Czym się charakteryzują poszczególne typy powłok i ile kosztują?

Działanie powłoki

Trwałe preparaty zabezpieczające lakier powodują uszczelnienie zewnętrznej warstwy lakieru. Powłoka na lakier chroni go przed blaknięciem, odchodami ptaków i drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Zastosowanie powłok ochronnych na samochód ma bardzo duży wpływ na jego wartość przy odsprzedaży. Są one stosowane, ponieważ lakier nie zapewnia pełnej ochrony przed wodą, solą, itp. – stąd m.in. korozja. Karoserię można więc chronić nakładając na lakier wosk, preparat polimerowy czy też powłokę ceramiczną. Z wymienionych środków najbardziej trwała jest właśnie powłoka ceramiczna.

Źródło: https://promomoto.pl/


Wosk twardy i płynny

Wosk twardy zapewnia samochodowi ochronę i odporność na warunki atmosferyczne. Jego użycie jest pracochłonne i kłopotliwe – wymaga specjalnej gąbki do nakładania na karoserię oraz delikatnej ściereczki do polerowania. Najtańsze i najbardziej trwałe są woski syntetyczne, jednak pogłębienie koloru lakieru i wysoki połysk można osiągnąć tylko przez stosowanie drogich wosków naturalnych. Wosk płynny można zakupić w postaci mleczka albo sprayu. Produkty te są łatwiejsze w użyciu i dużo mniej pracochłonne. W porównaniu z woskami twardymi, które są wcierane w powierzchnię lakieru nie dają tak dobrych efektów.

Powłoka kwarcowa

Zastosowanie powłoki kwarcowej jest stosunkowo tanie i powszechnie dostępne w sprzedaży detalicznej. Charakteryzuje się o wiele lepszą trwałością i wytrzymałością w porównaniu do tradycyjnego wosku. Właściwości hydrofobowe odpychają wodę i pozwalają dłużej utrzymać czystość lakieru. Profesjonalne nałożenie gwarantuje efekt szklistości lakieru, pogłębienie koloru, szczególnie w autach w ciemnych barwach – lakier staje się nieco ciemniejszy i bardziej wyrazisty. Powłoka kwarcowa na samochodzie utrzymuje się do 1 roku.

Powłoka ceramiczna

Największą rewolucją na rynku okazała się jednak powłoka ceramiczna. Ma ona przede wszystkim właściwości hydrofobowe, dzięki którym woda nie osiada na karoserii, ale po niej spływa. Cecha ta sprawia także, że zanieczyszczeniom trudniej przylgnąć do karoserii. Ponadto posiada właściwości antykorozyjne. Lakier będzie bardziej odporny na chemię i ptasie odchody, a sól drogowa nie będzie szkodzić karoserii. Dodatkowo powłoka ceramiczna na samochód wydobywa głębię lakieru. Nabiera on efektywnego wyglądu i staje się szklisty. Co więcej, dzięki powłoce ceramicznej nadwozie staje się bardziej odporne na działanie promieniowania UV. Lakier nie będzie płowieć. Dużym plusem powłoki ceramicznej jest jej trwałość, ponieważ może wytrzymać od 5 do nawet 10 lat.

Artykuł Partnera

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/powloki-ochronne-sposobem-na-zabezpieczenie-karoserii-samochodu/ur6