Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Olejek konopny właściwości i zastosowanie

Olejki konopne znalazły zastosowania w wielu sferach naszego życia. Czym jest olejek konopny, jak się go pozyskuje i jakie może mieć zastosowania?

Gdy mowa o oleju konopnym, to pierwszą myślą są właśnie słynne olejki CBD, o których ostatnimi czasy zawrzało w internecie. Oczywiście szum nie wziął się z niczego, jednakże olejki CBD nie są jedyną pochodną konopi, ponieważ właśnie z tej rośliny pochodzi również olej konopny. Ostatnie badania pokazują, że olejki z konopi mogą mieć nieoceniony wpływ na nasze zdrowie. Czy rzeczywiście warto go stosować? Jeżeli Cię to ciekawi, to odpowiedzi na te pytania znajdziesz właśnie w tym artykule. 

Olej konopny - co to jest i jak się go pozyskuje?

Przymiotnik "konopny" sprawia, że bardzo wiele osób utożsamia tę roślinę z konopią indyjską (cannabis indica) czyli słynną marihuaną. Jednakże w przeciwieństwie do niej, konopia siewna, z której pozyskuje się olej lniany, nie posiada THC czyli tetrahydrokannabinolu - substancji, która wykazuje działanie psychoaktywne. Jak wcześniej zostało wspomniane - z kwiatów konopi pozyskujemy olejki CBD, a z nasion zwykły olej konopny. Oczywiście samo pozyskiwanie obu olejów również nieco się różni, ponieważ pierwszy pozyskujemy z nasion konopi poprzez tłoczenie na zimno, a natomiast powstanie drugiego jest nieco bardziej skomplikowane, bowiem odbywa się poprzez ekstrakcje, czyli wyodrębnienie pożądanego składnika przy pomocą dwutlenku węgla oraz wysokiej temperatury.

Olej konopny - właściwości

Wcześniej zostało wspomniane, że z konopi siewnej można pozyskać dwa rodzaje olejków - typowy olej konopny, pozyskiwany z nasion i olejek CBD, który otrzymujemy z kwiatów tej rośliny. Oczywiście każdy z nich zawiera naprawdę ogromną ilość właściwości odżywczych, ważnych dla naszego organizmu, jednakże w ilości owych prozdrowotnych właściwości przeważa olej nierafinowany, niefiltrowany i nieoczyszczony, tłoczony na zimno, czyli olejek konopny pozyskiwany z nasion.

Olej konopny - jak działa?

Ten konkretny olej bogaty jest w wiele składników odżywczych, jak między innymi jony wapnia, magnezu czy cynku, ogromną ilość witamin, m.in. z z grupy A, B, E oraz K, a także nienasyconych kwasów omega 3 czy omega 6 i wiele, wiele innych. Nic więc dziwnego, że olejek konopny działa prozdrowotnie i jest wprost idealnym suplementem diety dla każdego człowieka. Poniżej wymienimy tylko niewielką część właściwości zdrowotnych oleju konopnego:


Olejek konopny - zastosowanie

We wcześniejszym akapicie zostały przedstawione właściwości oleju konopnego pozyskiwanego z nasion konopi siewnej. To właśnie z nimi wiążą się obszary zastosowań tego drogocennego olejku. Olejek konopny znalazł zastosowanie w naprawdę wielu chorobach, gdzie pełni rolę nieocenionej pomocy. 

Olej konopny polecany jest szczególnie przy chorobach:


Jednakże olej konopny znalazł także szerokie zastosowanie w kosmetyce, gdzie świetnie sprawdza się do pielęgnacji praktycznie każdego typu cery, nawet tych z natury wrażliwych i suchych czy trądzikowych. Często używany jest jako pierwszy etap pielęgnacji skóry twarzy - olejek do demakijażu. Jest także cenionym składnikiem wielu kosmetyków, który ma działanie regenerujące, lekko matując, odżywcze i przeciwzapalne. Oczywiście nie jest to jedyny obszar w kosmetyce, w którym wykorzystano ten olej. Cenią go także "włosomaniaczki", które chwalą jego działanie na cebulki włosów. Olej konopny nawilża skórę głowy i dodatkowo wzmacnia mieszki włosowe. Może być także stosowany do olejowania włosów, wówczas nadaje włosom blasku i wzmacnia je aż po same końce.

Jak stosować olej konopny?

Przede wszystkim należy pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nigdy go nie podgrzewać. Nie dość, że wtedy traci właściwości odżywające, jak i również może być szkodliwy na zdrowia. Warto także wiedzieć, że powinno się go przechowywać w lodówce. Polecana dawka dzienna to jedna bądź dwie łyżki. Można go dodawać do sałatek bądź kanapek czy dressingów, gdzie jego lekko orzechowy smak urozmaici potrawę.

Olejek konopny opinie

Już wcześniej gdzieniegdzie przewijały się opinie dotyczące stosowania oleju konopnego na włosy bądź do pielęgnacji twarzy, ale co z działaniami typowo związanymi ze zdrowiem? Czy olejek konopny i w tym obszarze zbiera szereg pozytywnego feedbacku? Okazuje się, że olej konopny jest bardzo często polecany na wszystkie wymienione powyżej choroby, a jego działanie jest udowodnione badaniami naukowymi.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/olejek-konopny-wlasciwosci-i-zastosowanie/uvc