Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

"Zachować przeszłość..." - nowy kalendarz Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich

Wydawany przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich kalendarz książkowy jest nie tylko narzędziem pozwalającym planować ważne wydarzenia i spotkania. Stanowi zarazem kompendium wiedzy o faunie, florze, architekturze i życiu mieszkańców Podbabiogórza. Do rąk mieszkańców oddano już kalendarz na rok 2023 pt. „Zachować przeszłość...”.
Tematami przewodnimi ośmiu ostatnich kalendarzy była babiogórska fauna i flora. Szeroko opisano w nich i udokumentowano fotograficznie mchy i paprocie, grzyby, owady, motyle, ptaki i ssaki, a także wody płynące i stojące. Najnowszy został poświęcony zagadnieniom historycznym kulturze i ludziom, którzy wybitnie zapisali się  na regionalnych kartach Podbabiogórza i Orawy. Stąd nieprzypadkowo został zatytułowany „Zachować przeszłość...”, gdyż jego rolą jest utrwalenie i przekazanie przyszłym pokoleniom dorobku przodków.

W części opisowej kalendarza przedstawione są muzea, skanseny, izby regionalne i izby pamięci znajdujące się na terenie gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu Gmin Babiogórskich. Poszczególne placówki ułożone są w kolejności alfabetycznej miejscowości i przysiółków, w których się znajdują. W opisach na wstępie ukazana jest historia obiektu i kolekcji, następnie charakterystyka zbiorów, a na końcu dodatkowo działalność kulturalno-edukacyjna, dane teleadresowe i informacje o dostępności zwiedzania. Teksty zilustrowano fotografiami. Natomiast w części kalendarzowej zaprezentowano stare pocztówki pochodzące ze zbiorów gmin, placówek muzealnych, prywatnych kolekcjonerów i zasobów biblioteki cyfrowej „Polona” administrowanej przez Bibliotekę Narodową. Starano się wybrać pocztówki dotąd niepublikowane, a stanowiące  cenne źródło historyczne o zmieniającym się  świecie  – jego krajobrazie, ludziach ich kulturze, zwyczajach. Autorzy podkreślają, że kalendarz na 2023 rok należy traktować jako pierwszy tom cyklu. W kolejnym roku planowane jest przedstawienie w nim galerii, muzeów i prywatnych warsztatów słowackie znajdujących się na terenie współpracującego z SGB Zdrużenia Babia Hora oraz te zbiory, które obecnie są niedostępne ze względu na remont obiektów.

Wydany wspólnie z Babiogórskim Parkiem Narodowym  kalendarz można nabyć w biurze Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w Suchej Beskidzkiej w Suchej Beskidzkiej przy ul. Mickiewicza 19 (budynek Urzędu  Miasta Sucha Beskidzka), pokój 47. Publikacje wydane nakładem SGB można również zamówić w sklepie internetowym na stronie internetowej stowarzyszenia w zakładce „Publikacje”.
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/powiat/quot-zachowac-przeszlosc-quot-nowy-kalendarz-stowarzyszenia-gmin-babiogorskich/uvw