Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Już niedługo może ruszyć remont drogi w centrum Makowa Podhalańskiego

GDDKiA wyłoniła najkorzystniejszą ofertę na przebudowę 400-metrowego fragmentu ul. 3 Maja w centrum Makowa Podhalańskiego. Złożyła ją firma Eurovia Polska, a jej wartość to ok. 6,8 mln zł. Przy braku odwołań drogowcy planują podpisać umowę pod koniec stycznia.
Zakres inwestycji

W ramach inwestycji wykonawca zbuduje dodatkowe pasy do lewoskrętu w ul. Kolejową i do Rynku oraz dwa azyle na przejściach dla pieszych. Wymieniona zostanie nawierzchnia, przebudowane zostanie dziewięć zjazdów indywidualnych, chodniki po obu stronach drogi, sygnalizacja świetlna, kanalizacja deszczowa i sieć teletechniczna. Wykonane zostanie doświetlenie istniejących pięciu przejść dla pieszych na DK28 oraz na ul. Kolejowej i ul. Kopernika. Wszystkie prace mają zostać wykonane w ciągu 10 miesięcy od dnia podpisania umowy z wykonawcą.


Będzie bezpieczniej

W Makowie Podhalańskim droga krajowa nr 28 (czyli ul. Wolności i ul. 3 Maja) przebiega przez centrum miasta. Jest jednojezdniowa o jednym pasie w każdą stronę i obciążona bardzo dużym ruchem, zarówno osobowym, jak i ciężarowym. Jest to główny dojazd z południowej części województwa małopolskiego do Wadowic i Zatora. Generalny Pomiar Ruchu przeprowadzony w latach 2020/21 wykazał, że średnio na dobę przejeżdża tędy ponad 16,6 tys. pojazdów. W stosunku do poprzedniego pomiaru z 2015 r. ruch wzrósł o 30 proc. 


-Na odcinku przewidzianym do przebudowy występują trzy skrzyżowania z ulicami: Rynek, Kopernika oraz Kolejową. Z powodu dużej liczby pojazdów, manewry lewoskrętu są utrudnione i ograniczają płynność ruchu. Przebudowa drogi jest konieczna, by poprawić zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy - piszą przedstawiciele GDDKiA.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/makow-podhalanski/juz-niedlugo-moze-ruszyc-remont-drogi-w-centrum-makowa-podhalanskiego/uln