Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Przed budynkiem ZS im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej stanie rzeźba upamiętniająca patrona szkoły

Jeszcze w tym roku przed budynkiem Zespołu Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej stanie rzeźba upamiętniająca patrona szkoły. Będzie to możliwe dzięki realizacji projektu dofinansowanego w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. “Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023”. Wniosek do programu został złożony przez suskie starostwo końcem grudnia ubiegłego roku, a w lutym ogłoszone zostały wyniki naboru. Spośród złożonych z całej Polski 106 wniosków, po trzyetapowej selekcji, dofinansowanie przyznano tylko 27.
Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie Walerego Goetla, słynnego naukowca, twórcy sozologii – nowej gałęzi nauki, która łączy w sobie problematykę ochrony przyrody z racjonalnym użytkowaniem jej zasobów, profesora geologii i paleontologii, rektora Akademii Górniczo – Hutniczej (1939, 1945-51), naukowca, który był miłośnikiem gór i przyczynił się do powstania parków narodowych w Tatrach, Pieninach i na Babiej Górze.

Rzeźba nie tylko upamiętni patrona szkoły i wybitnego Polaka urodzonego w Suchej Beskidzkiej, ale podniesie też wartość estetyczną otoczenia.
Projekt rzeźby, której wizualizacja była częścią złożonego przez starostwo wniosku, wykonał doświadczony w tego typu realizacjach artysta Wiesław Kwak. Będzie on teraz przygotowywał właściwy model rzeźby i jej formy silikonowo – gipsowe, a następnie nadzorował wykonanie końcowego odlewu w brązie.

Operatorem programu, z którego pokrytych zostanie 90% wszystkich kosztów związanych z realizacją projektu jest Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a patronat sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/sucha-beskidzka/przed-budynkiem-zs-im-walerego-goetla-w-suchej-beskidzkiej-stanie-rzezba-upamietniajaca-patrona-szkoly/uaw