Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Spotkanie z Kołem Emerytów i Rencistów w Stryszawie

W dniu 8 marca br. w budynku Gminnego Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego w Stryszawie odbyło się spotkanie z Kołem Emerytów i Rencistów, podczas którego zaproszeni policjanci mieli okazje przekazać wiedze na temat różnych metod działania oszustów, jakie mogą ich spotkać w codziennym życiu.
W zaproszeniu wziął udział asp. szt. Wojciech Copija oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej oraz mł.asp. Mariusz Rybski dzielnicowy miejscowości Hucisko, Pewelka, Kurów, Lachowice i Kuków.

Policjanci w pierwszej kolejności z uwagi na wyjątkowy dzień 8 marca złożyli wszystkim obecnym Paniom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta, a następnie przekazali informacje na temat działania oszustów. Metod jest wiele, ale najczęściej się pojawiają „na wnuczka”, „policjanta”, „prokuratora”. W ostatnim okresie oszuści często stosują metodę „na wypadek”, gdzie przestępca dzwoni do wytypowanej osoby i przedstawia historię wypadku członka rodziny. By podkreślić realny charakter rozmowy, pokrzywdzony słyszy w telefonie kobietę lub mężczyznę, który podając się za funkcjonariusza Policji informuje, że doszło do rzekomego wypadku drogowego, którego sprawcą jest osoba bliska dla seniora. W dalszej kolejności rozmowy jest przedstawiane „polubownego załatwienia sprawy” w zamian za wpłacenie kaucji, by uniknąć aresztowania. W tej metodzie podobnie jak innych, oszust naciska na szybkie podejmowanie decyzji, by w efekcie równie szybko pieniądze zostały przekazane, a następnie informuję żeby z nikim się nie kontaktować i z nikim na ten temat nie rozmawiać.

Na koniec spotkania policjanci wręczyli magnesy z treściami profilaktycznymi dla wszystkich seniorów zawierające karteczki do notowania, z których każdy skorzystał, notując numery telefonów kontaktowych do dzielnicowych z gminy Stryszawa.

-Dziękujemy serdecznie organizatorom z możliwości przeprowadzenia kolejnego spotkania profilaktycznego skierowanego dla osób starszych, ponieważ im więcej seniorów będzie uświadomiona o zagrożeniach, tym mniej będzie poszkodowanych - mówi asp.szt. Wojciech Copija Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej.
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/stryszawa/spotkanie-z-kolem-emerytow-i-rencistow-w-stryszawie/uhm