Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Sucha Beskidzka: Miejski etap konkursu "Młodzież zapobiega pożarom" rozstrzygnięty

Dziś (9 marca) w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Sucha Beskidzka – Miasto spotkało się szesnastu uczniów suskich szkół podstawowych, którzy chociaż nie są strażakami, to o tej profesji wiedzą bardzo dużo. Jednostka była gospodarzem zorganizowanego przez Miasto gminnego etapu Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
Organizowany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej wraz licznymi partnerami Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy upowszechnianiu wśród dzieci i młodzieży zasad postępowania w wypadku wystąpienia pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, ale także organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

Wymienione powyżej zagadnienia stanowiły podstawę dla organizatorów etapu gminnego konkursu do ułożenia 25 pytań zamkniętych, nad jakimi musieli się następnie pochylić w części pisemnej uczestnicy rywalizacji. Najlepsi z nich zakwalifikowali się do etapu ustnego, w którym każdy odpowiadał na trzy pytania otwarte (każdy uczestnik otrzymywał identyczny zestaw pytań). Przerwę pomiędzy etapami dzieci i młodzież wykorzystały na obejrzenie sprzętu jakim dysponują druhowie OSP Sucha Beskidzka – Miasto, a tym samym poszerzenia posiadanej wiedzy.
W kategorii klas I-IV zwyciężył Oskar Klimala, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 i to on będzie reprezentował Suchą Beskidzką w etapie powiatowym, który zostanie przeprowadzony 30 marca w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Drugie miejsce zajął Wojciech Zbieć (SP nr 2), a trzeci wynik uzyskał Szymon Kopieński (SP nr 1).

W kategorii klas V-VIII drugi rok z rzędu równych sobie nie miał Marcin Stec (SP nr 2), który podobnie jak Oskar Klimala będzie rywalizował w etapie powiatowym. Drugi rezultat miał jego szkolny kolega – Łukasz Rzepka, a trzeci Wojciech Pietrusa, uczeń Filii Szkoły Podstawowej nr 2.

źródło: UM Sucha Beskidzka
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/sucha-beskidzka/sucha-beskidzka-miejski-etap-konkursu-quot-mlodziez-zapobiega-pozarom-quot-rozstrzygniety/uh5