Organizatorzy Złazu: Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich, Gmina Koszarawa, Združenie Babia Hora zapraszają wszystkich chętnych, którzy chcą uczestniczyć w tym wydarzeniu. Kartę zgłoszenia grupy należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 sierpnia 2023 roku.
Gmina Koszarawa rozlokowana jest w dolinie na styku Beskidu Makowskiego i Żywieckiego. Jej obszar otaczają należące do kilku pasm grupy górskie: Grupa Mędralowej, Pasmo Jałowieckie, Pasmo Solnisk i Pasmo Laskowskie. Początki wsi sięgają XV w., kiedy to dotarli tu Wołosi i założyli pierwszą osadę. Gmina położona jest z dala od miast, ale to właśnie ta ustronność stanowi o jej wyjątkowym charakterze. Docenią to wszyscy ci, którzy szukają odpoczynku od zgiełku cywilizacji. Liczne szlaki piesze i rowerowe pozwalają na wniknięcie w głąb gór, a specyficzny mikroklimat sprawia, że zimą bardzo długo utrzymują się tu doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Przez Koszarawę przebiega zielony szlak turystyczny rozpoczynający się na Moczarkach, przechodzący na Mędralową, oraz bardzo atrakcyjny widokowo szlak żółty, obejmujący Pasmo Laskowskie (szczyt Lasek, czyli Łosek) i przez Lachów Groń prowadzący na Jałowiec. Gmina oferuje wycieczki o różnej skali trudności: od godzinnych spacerów po całodzienne wędrówki. Sztandarowymi trasami pieszych wycieczek są wyprawy na szczyty: Lachów Groń (1045 m n.p.m.), Jałowiec (1111 m n.p.m.), Mędralowa (1169 m n.p.m.), Jaworzyna (997 m n.p.m.) i Lasek (868 m n.p.m.). Z każdego z tych szczytów rozpościera się piękny widok na największe, a zarazem najpiękniejsze góry Beskidów: Babią Górę, Pilsko, masyw Romanki. Równie piękne widoki podziwiać można z koszarawskich hal: Mędralowej, Kamińskiego, Janoszkowej.
Dla mniej wytrawnych turystów atrakcyjne mogą być wycieczki na przełęcz Klekociny, na Beskidek czy do kapliczki Pod Holą. Natomiast najbardziej ambitnym turystom (tzn. posiadającym odpowiednią kondycję, wiedzę i przygotowanie) polecamy całodniową wyprawę na Babią Górę (1725 m n.p.m.) – najwyższy szczyt całych Beskidów Zachodnich, zaliczany do Korony Gór Polskich. Koszarawa może pochwalić się naturalnymi trasami spacerowymi przebiegającymi dolinami i polanami leśnymi, a także bazą turystyczną. W pobliskich górach możemy zawitać do schronisk: „Na Lasku”, „Na Adamach”, „Opaczne” pod Jałowcem i „Zygmuntówki” na przełęczy Klekociny. Na Lasku funkcjonuje tzw. Chatka Elektryków (inaczej: Studenckie Schronisko Turystyczne „Lasek”). Także Gminny Ośrodek Kultury w Koszarawie ma bogatą bazę noclegową, oferującą 70 miejsc oraz różnego rodzaju warsztaty, m.in. zabawki ludowej i bibułkarstwa. Na terenie gminy działa również zespół Jaferki, który kultywuje tradycje śpiewu i tańca oraz zwyczaje i obrzędy górali żywieckich.
Cel Złazu:
Celem złazu jest tworzenie wśród wspólnoty samorządowej przyjaznej atmosfery, integracji społeczności lokalnej mieszkającej po obydwu stronach granicy polsko-słowackiej, promowanie górskich miejscowości, podziwianie piękna krajobrazów i przyrody oraz zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu i uprawiania turystyki.
PROGRAM ZŁAZU:
od godz. 9:00 do 10:00 – wyjście na trasy złazu,
od godz.12.30 do 13.00 – rejestracja grup złazowych,
godz.13.00 – Masza Święta w intencji uczestników złazu i mieszkańców gmin należących do SGB i ZBH,
godz.14.00 do 15.00 – poczęstunek, prezentacja gmin, konkursy współzawodnictwa sportowego gmin, wręczenie dyplomów,
około godz.16.00 – spotkanie integracyjne.
Msza Święta oraz spotkanie integracyjne – teren rekreacyjny przy Gminnym Ośrodku Kultury w Koszarawie.
Karty zgłoszenia na Złaz Samorządowców należy przesłać:
pocztą tradycyjną na adres: Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich z siedzibą w Suchej Beskidzkiej,
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka lub pocztą elektroniczną na adres: info@sgb.org.pl
Ze względów organizacyjnych kartę zgłoszenia grupy należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 sierpnia 2023 roku.
TZW. SZLAK PIWNY – KOSZARAWA CICHA SZKOŁA-GRANICA KOSZARAWSKI GROŃ, PRUSOK-KOSZARAWA GOK.
Proponowane wyjście: godz.10.00
Długość trasy: 4 km
Czas przejścia: 1,5 – 2 godz.
Opis trasy: Trasa Szlak Piwny – to łagodna trasa spacerowa. Rozpoczynamy od Szkoły Podstawowej w Koszarawie Cichej. Udajemy się drogą asfaltową na przysiółek Granica, dalej grzbietem Koszarawskiego Gronia aż do spotkania z żółtym szlakiem turystycznym, którym schodzimy w lewo do drogi głównej w Koszarawie i dalej ok. 300 m do GOK-u. W/w. trasa jest bardzo widokowa – z lewej strony dolina Koszarawy, Lachów Groń, Babia Góra, Lanckorona, z prawej panorama na Pewel Wielką. Od południowej strony masyw Romanki i Pilska.
KOSZARAWA CICHA-LACHÓWKA-LACHÓW GROŃ-POLANA ŹŁABOWA-KOSZARAWA GOK
Proponowane wyjście: godz.9.00
Długość trasy: 7,5 km
Czas przejścia: 2,5-3 godz.
Opis trasy: Trasa w całości pokrywa się ze szlakami turystycznymi (PTTK) – najpierw zielony, potem żółty. Rozpoczynamy w Koszarawie Cichej, przed ostatnim przystankiem PKS. W prawo drogą turystyczną (zielony szlak) – łagodny spacer doliną Lachówki aż do spotkania z żółtym szlakiem. Dalej żółtym szlakiem w prawo na Halę Janoszkową – wspaniała panorama na masyw Babiej Góry i dolinę Koszarawy Bystrej, pozostałości zabudowy pasterskiej (szałas). Od północnej strony zostawiamy majestatyczny Jałowiec (1111 m.n.p.m).Idziemy w dół żółtym szlakiem na Polanę Źłabową – przed nami panorama Pilska i Żywiecczyzny. Oprócz wspaniałych widoków na tej polanie spotkamy drewniany domek – dawną zabudowę gospodarczą, a obecnie wykorzystywaną przez turystów jako miejsce noclegowe. Po zejściu do głównej drogi w Koszarawie idziemy w lewo drogą asfaltową ok. 300 m do Gminnego Ośrodka Kultury.
KOSZARAWA BYSTRA-PRZEŁĘCZ KLEKOCINY-BESKIDEK-CZERNIAWA SUCHA-LACHÓW GROŃ – KOSZARAWA GOK.
Proponowane wyjście godz.9.00
Długość trasy: 8 km
Czas przejścia: 3 godz.
Trasę rozpoczynamy od ostatniego przystanku autobusowego w Koszarawie Bystrej. Na przełęcz Klekociny doprowadzi nas asfaltowa droga – biegnąca między domkami letniskowymi. Z przełęczy Klekociny prowadzi nas szlak zielony na Beskidek – tutaj niezapomniana panorama na masyw Babiej Góry. Dalej idziemy w kierunku Czerniawa Sucha, skąd podziwiać będziemy panoramę na pobliski Jałowiec. Dalej za znakami żółtymi na Lachów Groń i dalej do Koszarawy. Trasa bardzo widokowa, całe pasmo Babiej Góry, Pilska, Romanki oraz całej Zywiecczyzny. Po dojściu do drogi głównej udajemy się w lewo ok. 300 m do Gminnego Ośrodka Kultury.
Karty zgłoszenia można znaleźć tutaj.