Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Dożynki Gminne w Bystrej Podhalańskiej. (foto).

W 2023 roku Dożynki Gminne świętowane były w Bystrej Podhalańskiej. W organizację uroczystości zaangażowani byli mieszkańcy roli Kowalczykowej i Hotałowej, Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu oraz organizacje działające na terenie gminy.

słoneczne, niedzielne przedpołudnie, 20 sierpnia, uroczysty korowód wraz z wieńcami dożynkowymi, przygotowanymi przez mieszkańców ról Hotałowej i Kowalczykowej, a także wieńcem Koła Gospodyń Wiejskich „Bystrzanki”, w asyście pocztów sztandarowych, starostów dożynek: pani Agaty Zagórskiej i pana Krzysztofa Główki, wójta gminy Stanisława Tempki, radnych, mieszkańców niosących dary z tegorocznych plonów, zaproszonych gości, przedstawicieli organizacji działających na terenie gminy, przy dźwiękach pieśni „Czarna Madonno” w wykonaniu Orkiestry OSP w Bystrej Podhalańskiej, udał się do kościoła parafialnego pw. św. Marcina. Tam uroczystą mszę dożynkową odprawił proboszcz, ks. Adam Byrski. Po jej zakończeniu odbył się przemarsz na plac festynowy, gdzie rozpoczęła się dalsza część obchodów, którą poprowadziła znana wszystkim, pani Bogusia Stokłosa.

Wójt gminy, pan Stanisław Tempka powitał wszystkich mieszkańców i gości, przybyłych na uroczystość święta plonów. Na jego ręce starostowie dożynek przekazali symboliczny bochen chleba – owoc ziemi i pracy rąk ludzkich – prosząc, by dzielił nim sprawiedliwie. Na ręce Przewodniczącego Rady Gminy, pana Krzysztofa Drobnego złożono tradycyjny kołacz, a pani sołtys Bystrej Podhalańskiej, Urszuli Marfiak, wręczono bukiet kwiatów.

Podczas słowa skierowanego do przybyłych, starosta dożynek, pan Krzysztof Główka przypomniał, że choć święto plonów na ziemiach polskich posiada długą tradycję, sięgającą XVI wieku, to na przestrzeni lat, uroczystości dożynkowe zmieniły swój charakter. Nie zmienia to jednak faktu, że tak jak dawniej, dziś również dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolników, codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Choć krajobraz rolniczy naszych wsi, ulega ciągłej przemianie, to kultywowanie święta plonów, stanowi uhonorowanie wysiłku naszych przodków i jest wyrazem podziękowania za dbałość i pielęgnowanie uprawianej ziemi.

By tradycji stało się zadość, nie mogło zabraknąć tradycyjnego ośpiewania wieńców dożynkowych. Przygotowane na tę okazję przyśpiewki wykonali mieszkańcy roli Kowalczykowej i Hotałowej, a także panie z KGW „Bystrzanki” i Stowarzyszenia Gospodyń „Sidzinianki”.

W ciągu dnia uczestnicy mieli okazję usłyszeć kapelę góralską na żywo, występy Orkiestry OSP z Bystrej Podhalańskiej oraz Orkiestry OSP z Sidziny, a także regionalnego zespołu „Holniki” i dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Bystrej Podhalańskiej. Dla najmłodszych również przygotowano atrakcje. Dzieci bawiły się z animatorami i do woli korzystały z przygotowanych dmuchanych zjeżdżalni. W międzyczasie odbył się konkurs "Wyśpiewaj Gliniany Garnek", przygotowany przez GOKPTiS. Można też było zobaczyć wystawę rękodzieła, którą przygotowało Stowarzyszenie „Tradycja i Natura”.

Wieczorem na scenie pojawił się zespół „Eden”, który podbił serca słuchaczy prezentowaną muzyką. Przy rytmach serwowanych przez DJ-a można było bawić się do późnej nocy.

Podczas całego wydarzenia mieszkańcy oraz goście mieli okazję skosztować lokalnych potraw oraz tradycyjnych przysmaków, które były serwowane dla wszystkich chętnych.

W ostatnią niedzielę sierpnia, również w Sidzinie obchodzono święto plonów. W organizację dożynek parafialnych zaangażowani byli mieszkańcy roli Łęgi. Do kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja w Sidzinie przybyli z pięknym wieńcem dożynkowym. Zaszczytną funkcję starosty tegorocznych dożynek pełnił pan Marek Sitarz. Natomiast starościną była pani Anita Gościej. Uroczystą mszę świętą dożynkową odprawił proboszcz, ks. Józef Bafia.

Dożynki gminne, czy też parafialne, to nie tylko okazja do świętowania zakończenia sezonu żniwnego, ale też do integracji społeczności lokalnej, promocji tradycji i kultury regionu. Ta przepiękna polska tradycja przypomina o tym, by doceniać chleb powszedni i umieć się nim dzielić. Dożynki, to przede wszystkim święto dziękczynienia za urodzaje, ale również nadzieja, że na żadnym stole w naszych domach nigdy bochenka chleba nie zabraknie. (A.N.)

Za UG Bystra-Sidzina.
Fotografie: Jan Motor.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/bystra-sidzina/dozynki-gminne-w-bystrej-podhalanskiej-foto/uf9