Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Gala konkursu Osobowość Ziem Górskich 2023.

W sobotę, 25 listopada, w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu odbyła się uroczysta Gala Konkursu „Osobowość Ziem Górskich”, której organizatorem jest Koalicja Marek Ziem Górskich. W gronie zwycięzców tegorocznej edycji jest Ewa Wrona.

Konkurs „Osobowość Ziem Górskich" to plebiscyt wyróżniający osoby, organizacje i firmy, które poprzez swoją działalność przyczyniają się do rozwoju ziem górskich na obszarze Żywiecczyzny, Podhala i Beskidów. Zaszczytne wyróżnienia przyznawane są przez kapitułę konkursu w składzie międzynarodowym, której  przewodniczy burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt. Od roku 2012 przyjmowane są także nominacje z terenu całego pogranicza polsko-słowackiego. Adresatami corocznych nagród są samorządowcy, dziennikarze, przedsiębiorcy, a także inne wybitne postaci życia publicznego. Stanisław Lichosyt zwracając się do zebranych podkreślił, że góry to piękne, ale zarazem niełatwe miejsce do życia. Wymagają od mieszkających w nich oraz prowadzących swoje firmy pracowitości, mądrości oraz wytrwałości. I takie cechy charakteryzują górskie marki, wyjątkowo osobistości, wyjątkowe osobowości, które realizując swoje plany i marzenia przyczyniają się do rozwoju ziem górskich oraz podnoszenia się poziomu naszego życia.

Wzorem lat ubiegłych konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym ze wszystkich zgłoszonych kandydatur kapituła wybiera po trzech nominowanych w każdej kategorii, a w drugim mogą oni otrzymać dwa dodatkowe głosy od internautów i laureatów poprzednich edycji konkursu. W trzecim etapie kapituła w wyniku wielogodzinnej analizy i głosowania wybiera zwycięzców. Burmistrz Stanisław Lichosyt zauważył, że tegoroczny poziom był bardzo wysoki i każdy nominowany mógł wygrać, ale jak wiadomo zwycięzca jest tylko jeden.

W kategorii Sportowiec Ziem Górskich zwyciężyła pływaczka UKS Jasień Sucha Beskidzka Ewa Wrona, uznawana za jedną z najlepszych zawodniczek młodego pokolenia w naszym kraju. W jej imieniu zaszczytny tytuł odebrali rodzice – Państwo Anna i Mariusz Wronowie. Triumfatorka konkursu przesłała natomiast nagrane wcześniej podziękowania i pozdrowienia. Nie mogła osobiście wziąć udziału w gali, gdyż w weekend startowała w Zimowych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu w Poznaniu. Kilka minut przed tym, gdy ogłoszono, że została wybrana Sportowcem Ziem Górskich, będąca dopiero juniorką, pływaczka UKS Jasień po raz drugi w swojej karierze sięgnęła po brązowy medal w wyścigu na dystansie 200 metrów stylem klasycznym. W ten sposób powtórzyła zeszłoroczne osiągnięcie z Bydgoszczy.

Laureaci konkursu „Osobowość Ziem Górskich”

W kategorii Mały Przedsiębiorca Ziem Górskich zwyciężyła PTA s.r.o. ze Słowacji, a do nagrody nominowani byli również Fizjoterapia Urbański oraz firma Europartner.

Tytuł Średniego Przedsiębiorcy Ziem Górskich kapituła przyznała Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej Nowy Targ Sp. z o.o., a nominacje Śląskiemu Rynkowi Hurtowemu OBROKI sp. z o.o. oraz firmie Majsterek sp. jawna

W kategorii Duży Przedsiębiorcą Ziem Górskich tytuł otrzymała PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Porąbka Żar, a nominacje Hotel Gołębiewski w Wiśle oraz NACOMI Group sp. z o.o.

Samorządowcem Ziem Górskich został Tadeusz Piętka, wójt Gminy Ujsoły. Nominacje w tej kategorii otrzymali Burmistrz Miasta Wisła Tomasz Bujok oraz Burmistrz L′ubel′a Erik Gemzicky.

Organizacją Pozarządowa Ziem Górskich zostało Stowarzyszenie Kulturalne Miłośników Beskidzkiej Ziemi Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Beskidzka”, a nominacje przyznano Slovenskému múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva oraz Nowotarskiemu Klubowi Kolarskiemu.

Dziennikarzem Ziem Górskich wybrano Ireneusza Kaznochę, bielskiego korespondenta TVP (na co dzień pracuje w TVP Katowice). W tej kategorii nominowani byli Maciej Krzyśków – dziennikarz sportowy portalu Sucha24.pl oraz Rafał Mołdysz - redaktor naczelny i twórca portalu internetowego Żywiec Info.

Sportowcem Ziem Górskich kapituła wybrała Ewę Wronę z Suchej Beskidzkiej. Nominowani do nagrody byli też łuczniczki Sylwia Zyzańska (Łucznik Żywiec) oraz Anna Stanieczek.

Tytuł Osobowość Ziem Górskich otrzymał wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, a nominacje przyznano także zespołowi folkowemu PotOCK z Zawoi oraz fotograf Inez Baturo.

Wyjątkowy tytuł Ambasadora Ziem Górskich, który jest przyznawany za całokształt zasług w dziedzinie rozwoju Beskidów, Podhala, Tatr i innych regionów na pograniczu polsko-słowackim otrzymał Zbigniew Micherdziński, człowiek wielu talentów – zarówno artystycznych (malarstwo na szkle, rysunek, ceramika, rzeźba, grafika), jak i organizacyjnych (ogromna liczba zrealizowanych z wielkim sukcesem krajowych i międzynarodowych projektów, wystaw, konkursów, przeglądów, plenerów). Natomiast równie zaszczytny tytuł Przyjaciel Ziem Górskich przyznano zespołowi PotOCK, Tomaszowi Bujokowi oraz Erikowi Gemzicky’emu.

Zwieńczeniem Gali Konkursu „Osobowość Ziem Górskich” był koncert wybitnego tenora Jacka Wójcickiego, któremu towarzyszyła związana z krakowskim Teatrem Bagatela i Piwnicą pod Baranami – Kamila Klimczak.


źródło/foto: UM Sucha Beskidzka.
Więcej informacji z regionu znajdziesz tutaj (kliknij w logo):
malopolskainfo24.pl
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/powiat/gala-konkursu-osobowosc-ziem-gorskich-2023/48m