Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024.

Dzisiaj na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Inicjatywa promuje bezpieczne zasady korzystania z sieci i przestrzega internautów przed czyhającymi na nich zagrożeniami.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i tradycyjnie obchodzony jest w lutym. Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości na temat bezpieczniejszego i lepszego Internetu dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.  Obchody DBI z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, angażując we wspólne działania uczniów, nauczycieli, rodziców, lokalne społeczności, pedagogów i edukatorów.


Podobnie jak w poprzednich latach, w ramach obchodów DBI odbędzie się 6 lutego br. konferencja skierowana do przedstawicieli oświaty, profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz mediów. Specjaliści uczestniczący w konferencji przedstawią wyniki badań oraz podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat wyzwań związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie. Transmisja online będzie dostępna na stronie: https://www.saferinternet.pl/

Za organizację Dnia Bezpiecznego Internetu odpowiadają Polskie Centrum Programu Safer Interenet, które tworzą: NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Dzień Bezpiecznego Internetu przypada na 6 lutego 2024 roku, ale jego obchody w formie lokalnych inicjatyw edukacyjnych organizowanych w całej Polsce zaplanowane zostały aż do końca marca br. Wśród nich są m.in.:


Świętuj Dzień Bezpiecznego Internetu poprzez organizację lokalnej inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa internautów. Jak to zrobić? Wejdź na stronę www.dbi.pl i zgłoś pomysł, który planujesz zorganizować w swojej przestrzeni np. w szkole, bibliotece, na uczelni czy w miejscu pracy. Mogą to być spotkania, webinary, konkursy, kampanie informacyjne czy warsztaty.  Wystarczy zarejestrować swoją inicjatywę za pomocą elektronicznego formularza. Na stronach wydarzenia znajdziesz informacje o wszystkich inicjatywach organizowanych w ramach DBI: https://www.saferinternet.pl/dbi/

Małopolscy policjanci  stale włączają  się w  inicjatywy z zakresu profilaktyki w przedmiotowym zakresie. Policjanci spotykają się z dziećmi, młodzieżą, rodzicami, pedagogami, urzędnikami  oraz  seniorami informując o internetowych zagrożeniach.  Prowadzą szkolenia i edukują jak unikać zagrożeń w sieci.  Na przykład  w piątek (2.02.2024) policjantki z oświęcimskiej komendy Policji spotkały się z uczniami Szkoły Podstawowej numer 2 w Osieku. Motywem przewodnim spotkania było przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej, której przejawem jest hejt internetowy oraz różnego rodzaju cyberzagrożenia  - https://malopolska.policja.gov.pl/


Źródło: Policja Małopolska
(kliknij logo): 

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/magazyn-112/dzien-bezpiecznego-internetu-2024/4an