Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Uwaga ! Mefedron to bardzo niebezpieczny a coraz popularniejszy narkotyk.

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, podobnie jak policjanci z jednostek terenowych codziennie zatrzymują osoby posiadające i rozprowadzające nielegalne środki odurzające. Od kilku lat jednymi z najczęściej zabezpieczanych narkotyków są tzw. katynony.

Substancje chemiczne z grupy katynonów pojawiły się kilka lat temu w Europie jako legalne wówczas dopalacze. W momencie, gdy walka z dopalaczami została wygrana, katynony zostały wciągnięte na listę substancji nielegalnych, jako silnie uzależniające narkotyki.

Najpopularniejszym katynonem jest mefedron (4-MMC),  i podobnie jak metafedron (3-MMC ), klefedron (4-CMC), klofedron (3-CMC), jest to swego rodzaju zamiennik ecstazy/MDMA, ewentualnie amfetaminy. Środki te mają synergiczne działanie, co oznacza, że ich spożycie (najczęściej są wciągane nosem) m.in. silnie pobudza, ale także chwilowo wzmacnia otwartość emocjonalną.

Osoby po wpływem mefedronu (i innych katynonów) mają przyśpieszony oddech, szybsze bicie serca, podwyższoną temperaturę, rozszerzone źrenice, nadmiernie się pocą. W momencie przedawkowania pojawiają się trudności z oddychaniem, stany lękowe, zaburzenia snu, paranoja, a nawet powiązany z podwyższonym ciśnieniem udar. Wymienione zagrożenia wzmacnia, co niestety często się zdarza, przyjmowany  w trakcie zażywania tych środków, alkohol.

Katynony, w sytuacji regularnego zażywania ,mogą być wyzwalaczem nieodwracalnych zaburzeń psychicznych. 

Mefedron i jemu podobne środki, sprzedawany jest w postaci półprzeźroczystych kryształków, które są często zmielone na proszek. Mogą być także sprzedawane w formie tabletek. Gram tych środków wyceniany jest przez dilerów na około 60 zł.

Środki te czasami są barwione oraz wzmacniane substancjami trującymi  (mogą być zanieczyszczone  pochodnymi bromu, chloru, rozpuszczalnikami itd.). Wszelkie narkotyki wymagające procesu produkcyjnego wytarzane są w ukryciu przed organami ścigania, najczęściej w warunkach dalekich od sterylnych i higienicznych.

Policjanci pelują do rodziców, którzy zaobserwowali niepokojące zachowania swojego dziecka, mają podejrzenie lub pewność, że dziecko lub osoba z ich otoczenia używa substancji psychoaktywnych, o skorzystanie z pomocy specjalistów.

Gdzie szukać pomocy:Źródło: Policja MałopolskaAdres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/magazyn-112/uwaga-mefedron-to-bardzo-niebezpieczny-a-coraz-popularniejszy-narkotyk/4kx