Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Wielkanocne dekoracje dopasowane do Twojego wnętrza.

Wielkanocne dekoracje można opisać jako pogodne, kolorowe czy wiosenne. Nie wszystkie z nich są jednak takie same, przez co nie będą równie dobrze dopasowane do każdego pomieszczenia. Czym się kierować przy wyborze i na jakiej zasadzie dopasować je do aranżacji i stylu wnętrza?

Tradycyjne dekoracje wielkanocne

Tradycyjne dekoracje są barwne, żywe i wykorzystują bardzo popularne motywy. Może to być trawa wielkanocna, wiosenne kwiaty, zajączki czy ptaki. Są to zwykle dekoracje dość proste, jeśli chodzi o formę, a więc relatywnie wiernie oddające to, jak wyglądają prawdziwe rośliny czy zwierzęta. Motywy te będą też wykorzystywane w różnych akcesoriach, czego przykładem są obrusy czy podkładki wielkanocne na stół. Podkategorią wielkanocnych dekoracji tradycyjnych będą też te, które wykorzystują motywy religijne. Choć nadal jest ich sporo, dziś pozostają raczej w tle. 

Do tradycyjnych wnętrz w nieco odświeżonej odsłonie, ale także do wszelkiego rodzaju stroików, wykorzystuje się lampki wielkanocne, które przeważnie nie odbiegają formą od klasycznych dekoracji.


Nowoczesne wnętrza z wielkanocnymi dekoracjami: Świeże pomysły na święta

Nowoczesne aranżacje charakteryzują się pewnym celowym uproszczeniem barw i form. Często są proste i mają minimalistyczny charakter, dlatego też inaczej dobiera się do nich dekoracje. Właściwie wszystkie wymienione przed chwilą będą się dobrze sprawdzały, przy czym najczęściej stawia się jednak na jeden kolor lub dość proste estetycznie dekoracje. Tutaj też znacznie częściej pojawiają się nowoczesne materiały i ich połączenia: zajączki ze stali chromowanej, żywa trawa w industrialnej doniczce albo stroik z jednym dominującym kolorem, ale zbudowany w formie pionowej.

Wbrew pozorom nowoczesne wnętrza świetnie przyjmują wiele tradycyjnych dekoracji, a pamiętać tylko należy o tym, żeby nie przesadzić z liczbą kolorów i form.

Rustykalne wnętrza z wielkanocnymi dekoracjami

W pewnym sensie wnętrza rustykalne poprzedzają te tradycyjne, więc ponownie – motywy będą niemal identyczne, tyle że tutaj stawia się na materiały naturalne. Mniej tworzyw sztucznych, więcej ceramiki, szkła czy drewna. Same stroiki często przyjmują formy realistyczne – gniazd, donic z wiosennymi kwiatami czy rozbudowanych bukietów z elementami naturalnymi.

Styl rustykalny świetnie korzysta z wielu żywych barw, przy czym tutaj także zachowuje się pewien naturalizm. Przykładowo: rezygnuje się z jaskrawożółtych zajączków na rzecz szarych lub tych wykonanych z drewna, a trawa wielkanocna, jeśli sztuczna, poprzetykana jest kwiatami z naszej strefy klimatycznej, a nie trawą pampasową.

Wielkanocne dekoracje: Jak dodać świątecznego ducha w stylu boho?

Styl boho ma wiele odmian. Niekiedy są to wnętrza wręcz przepełnione ciężkimi kolorami, niezwykle bogate, a kiedy indziej skrzyżowanie bogactwa z minimalizmem, utrzymane raczej w jasnych barwach. Tym, co jest wspólne dla tego typu wnętrz, jest wyraźny eklektyzm, który otwiera drogę do tworzenia naprawdę ciekawych dekoracji wielkanocnych. Jeśli chodzi o połączenia, to możliwości są niemal nieograniczone. Tak długo, jak kolory nie odbiegają od tych, które dominują we wnętrzu, każdy wybór będzie dobry. Olbrzymie znaczenie ma jednak jakość – to bogaty styl, w którym nie można sobie pozwolić na niedoskonałości.

Stroiki, oświetlenie świąteczne, trawa wielkanocna – wszystkie one mają tu miejsce, choć dominować będą skomplikowane, wieloelementowe dekoracje o złożonym charakterze. I jak to w stylu boho, w dobrym tonie będzie dodanie do przygotowanych ozdób paru elementów w kolorze starego złota.

Oczywiście nie są to sztywne reguły, a za odejście od nich zupełnie nic nie grozi. Warto jednak przynajmniej jako podstawę świątecznych dekoracji przyjąć to, co najlepiej komponuje się z obecną aranżacją wnętrz. Elementy niewpisujące się bezpośrednio w styl, mogą stanowić ożywczy, pogodny akcentem, który doda wnętrzu indywidualnego charakteru.


Artykuł Partnera
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/wielkanocne-dekoracje-dopasowane-do-twojego-wnetrza/4wk