Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Bezpieczna Wielkanoc. Pomoc medyczna podczas świątecznego wypoczynku.

Infekcja, ból brzucha, uraz, wysypka. Nagła choroba może się przydarzyć także podczas świąt. W Wielkanoc przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej będą zamknięte. W tym czasie – podobnie jak w inne weekendy, święta i noce – podstawową pomoc znajdziesz w gabinecie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W Małopolsce takich punktów jest 50, nie obowiązuje rejonizacja, można zgłosić się do dowolnego z nich. Konsultacje odbywają się w gabinecie, telefonicznie, w uzasadnionych medycznie przypadkach – także w domu pacjenta.

Adresy i telefony wszystkich punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można znaleźć na stronie małopolskiego NFZ w zakładce Pomoc w stanach nagłych.

SOR – tu ratuje się życie

W przypadku osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia, pomocy udzielają szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć. Ich personel ratuje osoby po wypadkach, urazach, z zawałami, udarami. SOR-y i izby przyjęć działają całodobowo. Adresy tych małopolskich są dostępne na stronie małopolskiego NFZ w zakładce Pomoc w stanach nagłych.

Za pilną pomoc medyczną odpowiadają również zespoły ratownictwa medycznego. Ambulans można wezwać dzwoniąc pod numer 999 lub 112. W górach dyżuruje także Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR/TOPR: 985 lub 601 100 300.

Ci, którzy Wielkanoc planują spędzić za granicą, powinni zapakować do portfela Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Podczas pobytu w państwach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii potwierdza ona prawo do bezpłatnej opieki medycznej na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju.


EKUZ można odebrać m.in. w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Oświęcimiu czy Suchej Beskidzkiej. Karta jest bezpłatna, indywidualna dla każdej osoby – także dzieci i młodzieży.

Przez cały okres świąteczny do dyspozycji pacjentów pozostają konsultacji Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod nr. tel. 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę uzyskasz wszelkie, niezbędne informacje o leczeniu finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Konsultanci podpowiedzą, gdzie szukać najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej czy jak skontaktować się z najbliższym szpitalem.

Źródło: NFZ
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/rozmaitosci/bezpieczna-wielkanoc-pomoc-medyczna-podczas-swiatecznego-wypoczynku/4y9