Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Bezpłatna profilaktyczna mammografia dostępna w Suchej Beskidzkiej.

Małopolski NFZ zawarł umowy z sześcioma nowymi pracowniami mammograficznymi realizującymi program profilaktyki raka piersi. Działają one w Krakowie, Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej, Wieliczce oraz Bochni. Łącznie od kwietnia profilaktyczną mammografię można wykonać w 33 różnych placówkach w regionie.


W ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie zawarł umowy z sześcioma nowymi pracowniami mammograficznymi realizującymi program profilaktyki raka piersi. Od kwietnia działają one w Krakowie, Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej, Wieliczce oraz Bochni:
-

-

Łącznie w ramach programu można zbadać się w 33 placówkach w różnych częściach regionu.
-

Mammografia jest także wykonywana na pokładzie mammobusów. Mobilne gabinety docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi, by mieszkające tam kobiety mogły sprawdzić swoje piersi bez konieczności dalekich podróży. W tym miesiącu już jest zaplanowanych 86 postojów. Będzie ich więcej, bowiem jeszcze w kwietniu na drogi małopolski wyjedzie kolejny – piąty mobilny gabinet. Aktualny harmonogram jest dostępny na stronie internetowej małopolskiego NFZ w zakładce Profilaktyka z NFZ.
-


Program profilaktyki raka piersi jest przeznaczony dla kobiet w wieku 45-74 lata. W ramach niego mammografię można wykonywać raz na dwa lata – bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek. Żeby skorzystać z programu, wystarczy umówić termin w wybranej pracowni stacjonarnej lub mammobusie, który pojawi się w okolicy. Mammografia w mammobusach nie różni się jakością od badania realizowanego w pracowni stacjonarnej.
-


Rak piersi niezmiennie pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Małopolanek. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2021 r. na nowotwór złośliwy zachorowało ponad 7,3 tys. mieszkanek naszego regionu. W niemal co czwartym przypadku był to rak piersi – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Taka diagnoza nie musi być wyrokiem, ważne jest jednak wczesne rozpoczęcie leczenia. Szansę na to daje profilaktyczna mammografia. Zależy nam, by jak najwięcej kobiet korzystało z programu profilaktyki raka piersi finansowanego przez NFZ. Stąd uruchomienie kolejnych pracowni stacjonarnych i mammobusu, gdzie można wykonać badania – wskazuje.


Źródło: NFZ MOW w Krakowie

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/sucha-beskidzka/bezplatna-profilaktyczna-mammografia-dostepna-w-suchej-beskidzkiej/4yf