Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

19. rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.

W tym roku mija 19. rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.

Dziś, w 19. rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II warto się zatrzymać. Wspomnieć nauczanie, słowa, które do nas kierował. Dzisiaj w sposób szczególny wybrzmiewają słowa Apelu o pokój z 1981 roku: Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - powiedział marszałek Witold Kozłowski.
-

Historia Papieża Polaka jest nierozerwalnie związana z Małopolską. To tu, 18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat. Tu, jako skromny ksiądz z Krakowa rozpoczynał swoją kapłańską posługę, która zaprowadziła go aż do Stolicy Piotrowej. Wreszcie tutaj znajdowały się bliskie mu miejsca, do których później już jako Papież często wracał: ukochane Tatry, Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, czy adres na zawsze już związany z Jego postacią – Franciszkańska 3 w Krakowie.
-

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię święta Bożego Miłosierdzia. Został pochowany w Grotach Watykańskich pod Bazyliką św. Piotra. Miesiąc po śmierci rozpoczął się Jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 roku Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika błogosławionym, a trumna z ciałem polskiego Papieża została przeniesiona do kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra. Na datę liturgicznego wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II wybrano dzień 22 października, czyli rocznicę inauguracji pontyfikatu. 27 kwietnia 2014 roku papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym Kościoła Katolickiego.


Pamiętajmy, co papież Jan Paweł II powiedział do nas 10 czerwca 1979 roku na krakowskich Błoniach: „I dlatego pozwólcie, że zanim odejdę, popatrzę jeszcze stąd na Kraków, na ten Kraków, w którym każdy kamień i każda cegła jest mi droga. I popatrzę stąd na Polskę (…) I dlatego, zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością. Taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym. Abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy” - przypomina marszałek Witold Kozłowski.

 Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/kultura/19-rocznica-smierci-ojca-swietego-jana-pawla-ii/4ys