Sucha (od 1964 r. Sucha Beskidzka) przed 1939 r. to miasto wielu wymiarów, gdzie stykały się i przenikały różne tradycje kulturowe. Kultura góralska wywodząca się od osadnictwa wołoskiego (wspieranego m. in. przez Kacpra Suskiego), kultura dworska związana z renesansową rezydencją magnacką (m. in. rodów Komorowskich, Wielopolskich czy Branickich), kultura mieszczańska - dość młoda ale dynamicznie rozwijająca się pod koniec XIX w. i kultura żydowska, która zniknęła całkowicie po II wojnie światowej.
-
Sucha to również obszar gdzie spotykały się i przenikały tradycje oraz zwyczaje odmiennych grup regionalnych: Górali Żywieckich i Górali Babiogórskich. Ta mozaika kulturowa miała wpływ zarówno na życie społeczne, gospodarcze, jak i codzienne ówczesnych mieszkańców. Miała wpływ również na obchodzenie świąt, strój, kulinaria oraz na urządzenie i wystrój domostwa.
-
Wystawa prezentuje zachowane artefakty (obiekty ruchome) związane z życiem codziennym mieszkańców w zainscenizowanych wnętrzach domu mieszczańskiego, żydowskiego i góralskiego oraz apteki i sklepu.
-
Otwarcie wystawy nastąpi 16 maja o godzinie 16:30 w Sali Rycerskiej Zamku Suskiego.
-
Źródło: Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej