Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto obchodzone corocznie w Europie 23 maja w rocznicę śmierci sędziego Giovaniego Falcone, jego żony i ochraniających ich funkcjonariuszy policji, którzy zostali zamordowani 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Jego najbliższy współpracownik, sędzia Paolo Borsellino zamordowany został w podobny sposób dwa miesiące później, 19 lipca 1992 r. - w zamachu bombowym zginął wraz z pięcioma policjantami. Giovanni Falcone i Paolo Borsellino doprowadzili jako sędziowie śledczy do największego procesu członków mafii w historii, w którym w roku 1987 skazano 362 gangsterów. Obaj sędziowie są symbolami bezkompromisowej walki o sprawiedliwość, którą prowadzili z pełną świadomością zagrożenia i poświęcając życie.
Obchody tego dnia mają na celu przypomnienie o znaczeniu niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej jako fundamentów ochrony praw i wolności obywateli oraz promowanie wiedzy o wymiarze sprawiedliwości w społeczeństwie.
Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, a w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.
Symbolem święta stała się fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów i przedstawicieli zawodów prawniczych.
Źródło: Wikipedia/Sąd Najwyższy