Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Jubileusz 130-lecia pożarnictwa w Suchej Beskidzkiej

Historia Ochotniczych Straży pożarnych w Suchej Beskidzkiej, to również historia pożarnictwa w całym regionie. Wiadomo, że jeszcze przed powstaniem zorganizowanego systemu ochrony przeciwpożarowej, podejmowano działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i ich majątków.

Aby zabezpieczyć najcenniejsze dobra Suchej z tamtych czasów – browar, zamek i tartak, zakupiono trzy sikawki, których obsługą w przypadku pożaru miała zajmować się służba dworska oraz pracownicy cennych zakładów.

21 listopada 1886 r. w bibliotece zamkowej Branickich odbyła się narada, mająca na celu założenie Związkowej Straży Ochotniczej Ogniowej”. W naradzie wzięło udział ok. 30 osób reprezentujących Suchą, Maków, Zembrzyce i Tarnawę (Dolną). Obecność – poza reprezentantami Suchej, pozostałych miejscowości wynikała z faktu, że początkowo rozważano utworzenie związek straży, w skład którego miały wchodzić oddziały z każdej z miejscowości (także ze Stryszawy, której przedstawiciel na zebranie jednak nie dotarł).

W momencie powstawania, suska Straż mogła korzystać z bardzo ubogiego sprzętu – w całej Suchej znajdowało się zaledwie pięć sikawek.

28 listopada 1886 roku, podczas kolejnego spotkania – tym razem w Makowie, doprecyzowano założenia funkcjonowania nowo powstającej organizacji strażackiej.

Zapraszamy na otwartą dzisiaj wystawę do Galerii w suskim Zamku.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/sucha-beskidzka/jubileusz-130-lecia-pozarnictwa-w-suchej-beskidzkiej/zuk