Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej oraz Galeria „Pół żartem pół serio” serdecznie zapraszają na wernisaż poruszającej wystawy pt. „116 123” autorstwa Piotra Rusina. Uroczyste otwarcie odbędzie się w niedzielę, 13 lipca 2025 roku o godzinie 17:00.
Tytuł ekspozycji nie jest przypadkowy – 116 123 to numer Ogólnopolskiej Poradni Telefonicznej dla Osób w Kryzysie Emocjonalnym. Wystawa stanowi głęboką, uniwersalną refleksję nad współczesnym doświadczeniem emocjonalnego zmagania, samotności i ukrywanego cierpienia.
„Czasem największa walka toczy się w miejscu, którego nie widać. Wymaga ogromnej siły. W świecie pełnym masek, prawdziwa odwaga to powiedzieć: ′zmagam się, choć się uśmiecham′” – podkreśla autor wystawy, Piotr Rusin.
O ARTYŚCIE:
„Gdy byłem mały miałem zabawę, w której próbowałem upraszczać skomplikowane tematy, a te proste komplikować. Z tych rozmyślań powstawały w głowie obrazy. Początkowo nie potrafiłem ich odwzorować, ale nie zniechęcałem się. Próbowałem dalej, aż w końcu zaczęły mi wychodzić rysunki tworzone węglem, który bardzo polubiłem. Brałem udział w szkolnych konkursach plastycznych i nawet udało mi się zdobyć parę nagród. Po pewnym czasie znudziły mnie czarno-białe obrazy i zacząłem dodawać elementy farbami czy pisakami, eksperymentować. Tak powstała większość moich małych, wczesnych prac. Przez długi czas nie traktowałem malowania poważnie. Była to dla mnie tylko zabawa, którą porzuciłem dlatego, że otoczenie powtarzało, że „malowanie jest dla dziewczyn” albo „jest głupie”. Na 19 urodziny dostałem mały zestaw do rysowania węglem. Od tamtej pory zacząłem zbierać różne przybory, pędzle, farby; olejne, akrylowe... Gdy nauczyłem się jednej techniki sięgałem po kolejną. Słuchałem, oglądałem i czytałem o tym jak tworzyć. W Coffeinie Jazz Cafe poznałem artystów którzy bardzo mi pomogli, podzielili się ze mną doświadczeniem i wiele wyjaśnili. Później, w Norwegii zetknąłem się ze street artem i graffiti. Spotkałem tam twórców, którzy wskazali mi dalszą drogę. Pewnego dnia znalazłem zeszycik z dzieciństwa, w którym zapisywałem szkice i pomysły na obrazy. Dziś, mając już narzędzia i doświadczenie, zaczynam tworzyć to co kiedyś było tylko zapiskiem pewnej zabawy”.
Kuratorami wystawy są Magdalena Leśnikowska, Karolina Glanowska oraz Krzysztof Kachel.
Wernisaż: 13.07.2025 | godz. 17:00 | Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej
Czas trwania wystawy: 04.07—31.08.2025
Wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Laury Kowalczyk.
Wstęp wolny.
Źródło: CKiF