W życiu strażaków nie brakuje momentów pełnych napięcia, odpowiedzialności i poświęcenia – to czas ciągłej gotowości, ćwiczeń oraz działań ratowniczo-gaśniczych. Ale są również chwile wyjątkowe, kiedy można na chwilę zatrzymać się i wspólnie świętować. Taką właśnie okazją był uroczysty apel zorganizowany z okazji 80-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Stryszawie oraz oficjalnego przekazania nowego wozu ratowniczo-gaśniczego.
To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło druhów OSP Stryszawa, liczne poczty sztandarowe z zaprzyjaźnionych jednostek, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, instytucji oraz mieszkańców gminy Stryszawa. Uroczystość była nie tylko okazją do świętowania, ale również do wyrażenia wdzięczności wobec tych, którzy od 80 lat z oddaniem pełnią służbę dla dobra lokalnej społeczności.
Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Anny w Stryszawie pod przewodnictwem ks. biskupa Janusza Mastalskiego.Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz pododdziałów z kościoła na plac uroczystości, gdzie zgodnie z ceremoniałem pożarniczym, dowódca uroczystości mł. bryg. Wojciech Kania złożył raport o gotowości rozpoczęcia apelu. Raport przyjął nadbryg. Józef Galica – Zastępca Komendanta Głównego PSP.
Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu narodowego, głos zabrał dh Sławomir Łaciak członek Zarządu OSP Stryszawa, witając zgromadzonych gości. Następnie głos zabrał dh Marian Łaciak Prezesa OSP przedstawiając historię jednostki oraz okoliczności pozyskania nowego wozu strażackiego.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.:
Senator Andrzej Pająk
Poseł na Sejm RP – Mariusz Krystian
nadbryg. Józef Galica – Zastępca Komendanta Głównego PSP
Jego Ekscelencja Biskup Janusz Mastalski
dh Teresa Tiszberek – Wiceprezes ZG ZOSP RP
dh Marek Bębenek – Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP
Przemysław Przęczek - Małopolski Komendant Wojewódzki PSP
st. bryg. mgr inż. Krzysztof Okrzesik - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej
Jan Banaś – Przewodniczący Rady Powiatu Suskiego
Rafał Lasek – Wójt Gminy Stryszawa
Z okazji jubileuszu, odsłonięto pamiątkowy obelisk upamiętniający zmarłych druhów jednostki OSP Stryszawa. Na obelisku znalazły się płaskorzeźby św. Floriana oraz Godło Rzeczypospolitej Polskiej, a także tablice z nazwiskami wszystkich zmarłych strażaków, którzy służyli w OSP od jej powstania w 1945 roku. Cereminii poświęcenia Obelisku dokonał Jego Ekscelencja Biskup Janusz Mastalski w asyście ks. bryg. w stanie spoczynku Władysława Kuliga oraz ks. Aleksandra Salamona – Proboszcza Parafii św. Anny zarazem Kapelana Gminnego OSP Stryszawa. Uroczystego odsłonięcia dokonali: Generał Józef Galica – Zastępca Komendanta Głównego PSP, Rafał Lasek - Wójt Gminy Stryszawa, st.bryg. Przemysław Przęczek - Małopolski Komendant Wojewódzki PSP, Dh Marek Bębenek - Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSPRP woj. Małopolskiego, Dh. Marian Łaciak - Prezes OSP Stryszawa.
Z okazji Jubileuszu została zaprezentowana pięknie wydana książka "Ochotnicza Straż Pożarna w Stryszawie - Historia i Teraźniejszość". Pozycja wydawnicza aurostwa st. bryg. mgr inż. Krzysztofa Okrzesika Komendanta Powiatowego PSP w Suchej Beskidzkiej, przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa Małopolskiego przedstawia rys historyczny jednostki od dnia powstania oraz upamiętnia ludzi, którzy w niej służyli dla dobra całej społeczności. Nie dziwi fakt, że akurat Krzysztof Okrzesik jest autorem tej ciekawej pozycji wydawniczej, to właśnie obecny Komendant PSP w Suchej Beskidzkiej w swojej pracy magisterskiej pt: "Ochotnicza Straż Pożarna w Stryszawie i jej rola w wychowaniu dzieci i młodzieży" zawarł bardzo ciekawy rys historyczny tej jednostki od dnia jej powstania.
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego odznaczył jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Stryszawie „ Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa” oraz za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczpospolitej Polskiej. Podczas obchodów jubileuszu jednostki OSP Stryszawa przedstawiciel Marszałka Województwa Małopolskiego wręczył strażakom odznaczenie Polonia Minor, Nagrodę Województwa Małopolskiego za szczególny wkład w rozwój regionu oraz w podziękowaniu za wieloletnią służbę i gotowość niesienia pomocy bliźnim.
Z okazji jubileuszu wręczono odznaczenia państwowe i związkowe dla zasłużonych druhów i osób wspierających działalność OSP:
dh Rafał Lasek – Wójt Gminy Stryszawa
dh Adam Szwed – Prezes OSP Kurów
asp. Grzegorz Ponikiewski – Naczelnik OSP Stryszawa
mł. kpt. inż. Arkadiusz Kachel – Kierownik Sekcji w KP PSP Sucha Beskidzka
dh Stanisław Hutniczak – Wiceprezes OSP Stryszawa
dh Piotr Bercal s. Jana
dh Wiesław Sikora s. Franciszka
dh Łukasz Popielarczyk s. Józefa
dh Krzysztof Świątek s. Edwarda
dh Rafał Ponikiewski s. Adama
dh Jan Krzesiński s. Aleksandra – OSP Kuków
mł. kpt. Arkadiusz Kachel s. Zbigniewa – KP PSP Sucha Beskidzka
dh Janusz Świerkosz s. Władysława
dh Kazimierz Mamcarz s. Kazimierza
dh Szymon Popielarczyk s. Andrzeja
dh Dariusz Giertuga s. Józefa
dh Adam Bienias s. Władysława
dh Mateusz Trzop s. Wiesława
dh Adrian Brytan s. Jacka
dh Mariusz Młyński s. Władysława
dh Arkadiusz Klimasara s. Zygmunta
dh Sebastian Kępa s. Andrzeja
dh Tomasz Kubasiak s. Tadeusza
dh Krystian Kubieniec s. Jerzego
St.bryg. Przemysław Przęczek
Dh. Marian Bachorczyk
Dh, Daniel Wojtyłko
Dh. Andrzej Kępa – (sztandar)
Dh. Adam Ponikiewski
Dh. Karol Mularczyk
Dh. Bartłomiej Mularczyk
Dh. Kazimierz Szklarczyk - ( sztandar)
ks. bp Janusz Mastalski
dh Marian Łaciak - Prezes OSP Stryszawa
Złoty Krzyż Zasługi Orderu Św. Floriana otrzymali:
ks. Aleksander Salamon
Srebrny Krzyż Zasługi Orderu Św. Floriana otrzymali:
ks. Stanisław Migel
Pan Stanisław Jasica
dh Zdzisława Kowaliczek
Jednostka wzbogaciła się o nowoczesny pojazd – VOLVO FL 4x4 GBARt z kabiną 6-osobową, wyposażony m.in. w zbiornik wodny o pojemności 2600 l oraz autopompę o wydajności 1600 l/min
Samochód został zakupiony w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska – Bon na ratowanie – Straż Pożarna”, realizowanym w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027.Projekt powstał na podstawie Uchwały Zarządu Województwa Małopolskiego i realizowany jest w ramach Priorytetu 2: Fundusze Europejskie dla środowiska, Działania 2.11 – Wsparcie służb ratunkowych, typ projektu A – Zabezpieczenie potrzeb służb ratowniczych. Bezpośrednim beneficjentem projektu jest jednostka OSP Stryszawa, która odgrywa kluczową rolę w lokalnym systemie bezpieczeństwa jako część Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Całkowita wartość projektu wynosi 1 024 959,00 zł.
Uroczystość zakończyła się symbolicznym przekazaniem kluczyków do nowego wozu bojowego, który wzmacnia potencjał ratowniczy jednostki. To był dzień pełen wzruszeń, dumy i wdzięczności – dla tych, którzy przez 80 lat tworzyli historię OSP Stryszawa i nieustannie służą lokalnej społeczności. Jubileusz potwierdził, że Ochotnicza Straż Pożarna w Stryszawie pozostaje niezawodnym filarem bezpieczeństwa i zaufania w regionie.