Projekt Małopolski Tele-Anioł 2.0, realizowany przez Województwo Małopolskie, to kompleksowe wsparcie dla osób starszych i niesamodzielnych. Jednym z najważniejszych elementów tej inicjatywy jest tzw. opaska życia – elektroniczne urządzenie noszone na nadgarstku, które monitoruje parametry życiowe i pozwala natychmiastowo wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia. Sygnał z opaski trafia bezpośrednio do Centrum Teleopieki w Suchej Beskidzkiej, gdzie dyżurują ratownicy gotowi do reakcji o każdej porze dnia i nocy. W razie niepokojących odczytów kontaktują się z podopiecznym projektu oraz jego najbliższymi.
– Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, udało się już uratować życie kilkuset osób. Szacujemy, że Małopolski Tele-Anioł realnie pomógł 400 osobom w stanie zagrożenia życia – podkreśla Marta Malec-Lech z zarządu Województwa Małopolskiego. – To wsparcie, którego znaczenia nie da się przecenić. Dziękuję wszystkim, którzy na co dzień angażują się w pomoc seniorom.
Program obejmuje nie tylko wsparcie technologiczne, ale także usługi opiekuńcze, sąsiedzkie i tzw. opiekę wytchnieniową. Pomoc realizowana w ramach projektu Małopolski Tele-Anioł 2.0 składa się z kilku elementów – sprawdzonych rozwiązań. To z jednej strony usługi opiekuńcze i sąsiedzkie świadczone w miejscu zamieszkania, z drugiej - opieka wytchnieniowa będąca wsparciem dla osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad seniorami.
Małopolski Tele-Anioł to największy projekt tego typu w Polsce. W najnowszej edycji – Małopolski Tele-Anioł 2.0 – opaskę życia otrzyma 8 tysięcy osób, także osoby z terenu powiatu suskiego. Dodatkowo, z usług opiekuńczych skorzysta 2,5 tysiąca osób, a z poradnictwa specjalistycznego i opieki wytchnieniowej – 150 opiekunów osób z niepełnosprawnościami.
Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 155 mln zł, z czego aż 132,5 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze dla Małopolski 2021–2027. Projekt jest realizowany we współpracy z Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.
– Małopolski Tele-Anioł 2.0 to coś więcej niż projekt społeczny – to realna troska o ludzkie życie i zdrowie. To dowód na to, że nowoczesna technologia i empatia mogą iść w parze – mówi Marta Malec-Lech, która wraz z wolontariuszkami z Tarnowa odwiedziła seniorki – uczestniczki projektu Małopolski Tele-Anioł 2.0.
Źródło: UMWM