Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

10 września – Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

Samobójstwo co roku odbiera życie ponad 700 tysiącom ludzi na świecie. W Polsce każdego dnia 15 osób popełnia samobójstwo, a blisko 300 podejmuje taką próbę. To więcej niż liczba ofiar wypadków drogowych.

10 września na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Celem obchodów jest zwiększenie świadomości społecznej na temat samobójstw, przełamywanie tabu wokół zdrowia psychicznego oraz wskazanie, jak ważne jest wsparcie dla osób przeżywających kryzys.

Statystyki są alarmujące. Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku ponad 700 tysięcy osób na świecie odbiera sobie życie. Oznacza to, że co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo, a co 3 sekundy podejmowana jest próba samobójcza. W Polsce każdego dnia życie odbiera sobie 15 osób, a blisko 300 podejmuje próbę odebrania go sobie. To więcej niż liczba ofiar wypadków drogowych.

Problem coraz częściej dotyczy młodych ludzi. Najmłodsza osoba, która podjęła próbę samobójczą w Polsce, miała zaledwie 8 lat. Mimo to wciąż panuje przekonanie, że dzieci nie mają myśli samobójczych. Eksperci podkreślają, że takie podejście jest błędne i może prowadzić do bagatelizowania sygnałów ostrzegawczych.

Samotność, poczucie odrzucenia, brak zrozumienia ze strony bliskich – to jedne z najczęściej wskazywanych czynników prowadzących do powstawania myśli samobójczych. Osoby w kryzysie często izolują się, unikają kontaktu i rezygnują z szukania pomocy. W efekcie umacnia się w nich fałszywe przekonanie, że sytuacja jest bez wyjścia.

Dlatego specjaliści apelują o uwagę, wrażliwość i gotowość do rozmowy. – Nie bagatelizujmy żadnego sygnału. Rozmawiajmy, pytajmy, nie oceniajmy i reagujmy. Nawet 1% wątpliwości to zbyt dużo, gdy mówimy o ludzkim życiu – podkreślają psycholodzy.

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom przypomina, że każdy z nas może pomóc. Zwykła rozmowa, zainteresowanie losem drugiej osoby czy dostrzeżenie niepokojących sygnałów mogą uratować życie. Życie warte jest rozmowy  to nie tylko hasło kampanii, ale także przesłanie, które warto mieć na co dzień w pamięci.

Gdzie szukać pomocy?

800-702-222 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym,
800-121-212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka,
800-120-002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”,
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,
116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych,
112 – Telefon alarmowy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

Gdzie jeszcze szukać wsparcia?

- zwjr.plotwiera się w nowym oknie – Inicjatywa „Życie warte jest rozmowy”
- suicydologia.org otwiera się w nowym oknie– Polskie Towarzystwo Suicydologiczne
- wyleczdepresje.plotwiera się w nowym oknie – Kampania „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz”

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/rozmaitosci/10-wrzesnia-swiatowy-dzien-zapobiegania-samobojstwom/mhv