To rozwiązanie od wielu lat postulowane było przez związki zawodowe i organizacje pracownicze, które zwracały uwagę na niesprawiedliwość obowiązujących przepisów. Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
– Mało kto tak naprawdę ma możliwość wyboru formy „zatrudnienia”, formy umowy, na podstawie której świadczona jest praca. Zlecenie to też praca. Jednoosobowa działalność gospodarcza to praca. I zasługują na docenienie. Dlatego konieczna jest zmiana Kodeksu pracy, aby wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych, jak i stanowisk wymagających potwierdzonego doświadczenia zawodowego – mówiła w Sejmie ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Zgodnie z nowymi przepisami, do stażu pracy będą zaliczane:
okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz współpracy z osobą prowadzącą działalność,
okres zawieszenia działalności w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,
okresy wykonywania umowy zlecenia, świadczenia usług, umowy agencyjnej oraz pozostawania osobą współpracującą,
okres pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,
udokumentowany okres wykonywania pracy zarobkowej za granicą (innej niż zatrudnienie).
Okresy te będą potwierdzane specjalnym zaświadczeniem wydawanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli ZUS nie będzie w stanie wydać takiego dokumentu (np. z powodu braku danych), pracownik będzie mógł udokumentować staż własnymi dokumentami.
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku w przypadku pracodawców z sektora finansów publicznych, a dla pozostałych pracodawców – pierwszego dnia miesiąca po upływie sześciu miesięcy od dnia jej ogłoszenia. Co istotne, nowe przepisy obejmą również okresy sprzed wejścia w życie ustawy, o ile zostaną odpowiednio udokumentowane.
Źródło: MRPiPS