

Już w najbliższą niedzielę, 14 czerwca, Sucha Beskidzka ponownie stanie się stolicą jazzu. Wszystko za sprawą prologu 8. edycji festiwalu „Potknij się o Jazz”, który od lat udowadnia, że ten gatunek muzyczny może być bliski każdemu – niezależnie od wieku i muzycznych upodobań. Tegoroczną nowością będzie pierwsza w historii miasta Parada Nowoorleańska, która wprowadzi mieszkańców i gości w klimat jazzowego święta.
O godzinie 14:00 spod Centrum Kultury i Filmu im. Billy′ego Wildera wyruszy barwny pochód prowadzony przez Leliwa Jazz Band. Muzycy przejdą ulicami Adama Mickiewicza, przez Rynek i ul. Zamkową aż do Parku Zamkowego, prezentując tradycyjny jazz w najlepszym nowoorleańskim wydaniu. W paradzie udział wezmą również m.in. Adam Kawończyk, Piotr Damasiewicz, tancerze ze Szkoły Tańca Swing City Bielsko, grupa Street Art Fundacji Małe Światy, Zespół Regionalny Ziemia Suska oraz przedstawiciele lokalnych instytucji i partnerów wydarzenia.
Dalsza część prologu odbędzie się w Parku Zamkowym, gdzie od godziny 15:00 zaplanowano plenerowe koncerty i atrakcje dla publiczności. Na scenie wystąpi Asia Czajkowska Quartet z programem „Mistrzowie polskiej piosenki”, prezentując znane utwory m.in. Jerzego Wasowskiego, Władysława Szpilmana, Krzysztofa Komedy czy Andrzeja Zauchy w nowych, jazzowych aranżacjach. Nie zabraknie również pokazów i warsztatów tańców swingowych oraz potańcówki przy muzyce dixielandowej w wykonaniu Leliwa Jazz Band.
Wstęp na wszystkie wydarzenia prologu jest bezpłatny.
„Potknij się o Jazz” to największe wydarzenie jazzowe w regionie. W tym roku festiwal odbędzie się w pięciu odsłonach – od czerwcowego prologu, przez letnią scenę i konkurs dla młodych zespołów, aż po październikową część główną z koncertami uznanych artystów z Polski i zagranicy oraz finałowy epilog poświęcony muzyce improwizowanej.
14:00 – Parada Nowoorleańska
Trasa: Centrum Kultury i Filmu – ul. Adama Mickiewicza – Rynek – Park Zamkowy
15:00 – Park Zamkowy
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Artystyczna Teraz, a wydarzenie odbywa się przy wsparciu licznych partnerów i samorządów. Jeśli pogoda dopisze, w niedzielne popołudnie Sucha Beskidzka może zamienić się w mały Nowy Orlean – pełen muzyki, tańca i pozytywnej energii.
Szczegółową rozpiskę wydarzeń Festiwalu znajdziecie państwo poniżej:
14 czerwca
8.Potknij się o Jazz - prolog
14:00
Parada Nowoorleańska z zespołem Leliwa Jazz Band
trasa: Centrum Kultury i Filmu - ul. Adama Mickiewicza - Rynek - Park Zamkowy z udziałem: Adam Kawończyk, Piotr Damasiewicz, Bank Spółdzielczy w Suchej Beskidzkiej, Swing City Bielsko, CKiF, Street Art, Zespół Regionalny Ziemia Suska, Cafeteria Oranżeria
15:00
Park Zamkowy
Asia Czajkowska Quartet "Mistrzowie polskiej piosenki"
Asia Czajkowska - śpiew
Bogusław Kaczmar - piano
Antek Olszewski - kontrabas
Mateusz Krawczyk - perkusja
Leliwa Jazz Band - potańcówka przy muzyce dixielandowej
Stanisław Stańczyk - trąbka
Kazimierz Król - klarnet
Józef Partyka - puzon
Roman Starzec - kontrabas, tarka
Edward Wnęk - banjo
Kazimierz Partyka - saksofon
Roman Bartnicki - suzafon, perkusja
23 czerwca – 9 sierpnia
Konkurs dla zespołów
Spośród nadesłanych propozycji 3 osobowa komisja konkursowa złożona z muzyka jazzowego (Adam Kawończyk), dziennikarza muzycznego (Rafał Zbrzeski) oraz przedstawiciela organizatora (Grzegorz Werner) wybierze w drodze głosowania 2 wykonawców, którzy wystąpią na festiwalu i zostanie przyznana im nagroda w wysokości po 2000 zł.
29 sierpnia
8.Potknij się o Jazz na Śpiwlach
18:00
India Czajkowska - śpiew, flet
Edward Sielicki - elektronika
Andrzej Rejman - piano
Bartłomiej Sutt - perkusja
P.U.L.S.E. "Puls uregulowany" - PREMIERA
Krzysztof Kasprzyk - saksofony, elektronika
Misz – instrumenty klawiszowe, samplery
Kacper Matuszewski - perkusja
5-6 października "8.Potknij się o Jazz na warsztatach"
Szkoła Muzyczna I stopnia w Suchej Beskidzkiej
Cykl warsztatów dla uczniów obejmujący podstawy improwizacji jazzowej prowadzony przez Piotra Damasiewicza.
9 października
8.Potknij się o Jazz
Cofeina Jazz Cafe
16:30
Koncert pierwszego laureata konkursu
Spotkanie autorskie z Adamem Makowiczem
Sala Rycerska (Muzeum Miejskie)
19:00
New Bone gra album „Destined”
Tomasz Kudyk - trąbka, flugelhorn
Marcin Konieczkowicz - saksofon altowy
Mateusz Pałka - fortepian
Maciej Adamczak - kontrabas
Dawid Fortuna - perkusja
Leszek Żądło & Joachim Mencel "Cosmic Silence"
Leszek Żądło - saksofony
Joachim Mencel - lira korbowa, fortepian
Cofeina Jazz Cafe
22:00
Otwarte jam session z udziałem muzyków rezydentów - studentów AM im.K. Szymanowskiego w Katowicach
10 października
8.Potknij się o Jazz
Sala Rycerska (Muzeum miejskie)
16:30
Koncert drugiego laureata konkursu
Wystawa "Jazz po wojnie, w latach 1945-1960" z wykładem Pawła Brodowskiego
Centrum Kultury i Filmu im. Billy′ego Wildera
19:00
Raphaelle Brochet (FRA) & Przemysław Strączek Quartet „Soundbeams" - PREMIERA
Raphaelle Brochet - śpiew
Marcin Kaletka - saksofon tenorowy i sopranowy
Przemysław Strączek - gitara elektryczna
Piotr Narajowski - kontrabas
Patryk Dobosz – perkusja
Adam Makowicz solo - fortepian
Cofeina Jazz Cafe
22:00
Otwarte jam session z udziałem muzyków rezydentów - studentów AM im.K. Szymanowskiego w Katowicach
23 października
Potknij się o Jazz – epilog
Cofeina Jazz Cafe
20:00
Mikko Innanen (FIN) & Ingebrigt Haker Flaten (NOR)
Mikko Innanen - saksofon
Ingebrigt Haker Flaten – kontrabas