Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Potrójny jubileusz strażacki w Suchej Beskidzkiej. Odznaczenia, awanse i koncert galowy.

W piątek, 26 czerwca, w Suchej Beskidzkiej odbyły się uroczyste obchody wyjątkowego wydarzenia łączącego trzy jubileusze: 140-lecie Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, 70-lecie Oddziału Powiatowego ZOSP RP oraz 50-lecie zawodowego pożarnictwa w Suchej Beskidzkiej. Uroczystości zgromadziły strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, służby mundurowe, duchowieństwo oraz mieszkańców powiatu suskiego.

Uroczystości odbyły się na dziedzińcu Zamku Suskiego oraz w Parku Zamkowym. Wydarzeniu towarzyszył piknik strażacki, pokazy oraz atrakcje edukacyjne przygotowane przez PSP i Akademię Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. 

Podczas jubileuszowych obchodów wręczono liczne odznaczenia państwowe, resortowe, związkowe i samorządowe, będące wyrazem uznania dla służby oraz działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej. 

Ochotnicza Straż Pożarna Sucha Beskidzka-Miasto została uhonorowana Złotym Medalem Polonia Minor, przyznanym przez Samorząd Województwa Małopolskiego z okazji jubileuszu 140-lecia istnienia, jako wyraz uznania za dotychczasową działalność na rzecz ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej oraz wieloletnią służbę na rzecz Małopolski i jej mieszkańców.

Z kolei Oddział Powiatowy ZOSP RP w Suchej Beskidzkiej otrzymał Srebrny Medal Polonia Minor, przyznany z okazji 70-lecia działalności, w uznaniu za wieloletnią pracę na rzecz ochrony przeciwpożarowej, wspieranie jednostek OSP oraz budowanie bezpieczeństwa w Małopolsce. Medale zostały wręczonę przez Marszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółkę oraz Radną Województwa Małopolskiego Danutę Kawę.

Odznaki „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”

Postanowieniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczeni zostali:

Srebrną Odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”:


Brązową Odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”:


Odznaka Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej”

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczeni zostali:


Medale „Za zasługi dla pożarnictwa”

Uchwałami Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Małopolskiego przyznano:

Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa:


Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa:


Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa:


Krzyż Małopolski

Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski odznaczeni zostali:


Order Świętego Floriana „Cracovia”

Złoty Krzyż Zasługi Orderu Świętego Floriana:


Srebrny Krzyż Zasługi Orderu Świętego Floriana:


Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Pożarnictwa Powiatu Suskiego”

Odznaczenie otrzymali:


Odznaka „Strażak Wzorowy”

Odznaczenie otrzymali:


Odznaka „Za wysługę”

Za 20 lat służby odznaczony został:


Odznaki Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

Srebrną Odznakę MDP otrzymali:


Brązową Odznakę MDP otrzymali:


Awanse na wyższe stopnie służbowe

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Na stopień kapitana awansowany został:


Decyzją Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

Na stopień starszego ogniomistrza awansowany został:


Na stopień młodszego ogniomistrza awansowany został:


Na stopień sekcyjnego awansowany został:


Decyzją Komendanta Powiatowego PSP w Suchej Beskidzkiej

Na stopień starszego strażaka awansowani zostali:


Symbolicznym i niezwykle ważnym momentem uroczystości było także oficjalne włączenie jednostki OSP Maków Dolny do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. To istotne wyróżnienie potwierdza gotowość operacyjną jednostki oraz jej znaczenie w systemie bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

W uroczystościach udział wzięli m.in.: Dorota Niedziela – Wicemarszałek Sejmu, Marek Sowa, Filip Kaczyński, Mariusz Krystian, Paweł Śliz – posłowie na Sejm RP, Andrzej Pająk – senator RP, Krzysztof Jan Klęczar – Wojewoda Małopolski, Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego, st. bryg. Przemysław Przęczek – Komendant Wojewódzki PSP, Danuta Kawa, Rafał Then, ks. Władysław Kulig, ks. Grzegorz Sroka, ks. Wiesław Popielarczyk.

W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych: Starosta Suski Józef Bałos, Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Banaś, Przewodniczący Rady Miasta Krystian Krzeszowiak, przedstawiciele gmin: Jordanów, Maków Podhalański, Zawoja, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów oraz Bystra-Sidzina.

Obecni byli także komendanci PSP z regionu: Nowy Targ, Myślenice, Zakopane, Chrzanów, Oświęcim, Wadowice oraz przedstawiciele policji, straży miejskiej, służby zdrowia, nadzoru budowlanego, sanepidu, nadleśnictwa, instytucji kultury, oświaty oraz banków i spółdzielni.

Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia był koncert galowy, który rozpoczął się o godzinie 20.00 na dziedzińcu Zamku Suskiego. Przed publicznością wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza, jeden z najlepszych zespołów reprezentacyjnych w Polsce, znany z imponującego brzmienia, perfekcji wykonawczej oraz koncertów zachwycających rozmachem i poziomem artystycznym.

To był wieczór pełen pięknych melodii, wzruszeń i muzyki wykonywanej na najwyższym poziomie. W repertuarze znalazły się najpiękniejsze arie operowe, porywające duety, ponadczasowe melodie operetkowe oraz największe przeboje musicalowe. Pod batutą ppłk. Leszka Mieczkowskiego muzycy zabrali publiczność w niezwykłą podróż przez świat opery, operetki i musicalu. Na scenie wystąpili również znakomici soliści: Monika Korybalska-Kozarek, Stanisław Duda oraz Natalia Zabrzeska-Borowiec.

Był to nie tylko muzyczny finał jubileuszowych obchodów, ale także piękny wyraz szacunku i wdzięczności dla wszystkich strażaków, zarówno zawodowych, jak i ochotników którzy każdego dnia stoją na straży bezpieczeństwa mieszkańców powiatu suskiego.

Jubileusz w Suchej Beskidzkiej był nie tylko okazją do świętowania bogatej historii straży pożarnej w regionie, ale również momentem podkreślenia roli i znaczenia służby strażaków, zarówno zawodowych, jak i ochotników, w systemie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu suskiego.

Foto: A. Siwiec/Marta Gibas/T. Siwiec

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/sucha-beskidzka/potrojny-jubileusz-strazacki-w-suchej-beskidzkiej-odznaczenia-awanse-i-koncert-galowy/5s0