Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Bóle głowy, mięśni i stawów? Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Ból to subiektywne odczucie, jednoznacznie przykre i negatywne. To jeden z mechanizmów obronnych naszego organizmu, ułatwiających rozpoznanie i umiejscowienie stanu chorobowego oraz zminimalizowanie ewentualnych uszkodzeń. Bóle różnego rodzaju i o różny stopniu nasilenia dotykają zdecydowaną większość ludzi. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu głowy, mięśni i stawów? Na czym polega leczenie bólu?

Szukajmy pomocy w leczeniu bólu

Ból skutecznie obniża nasze samopoczucie. Aby z nim efektywnie walczyć – trzeba rozpoznać jego przyczynę, a następnie dobrać odpowiednie sposoby walki z bólem. Osoby cierpiące na przewlekłe bóle mogą skorzystać z pomocy specjalistycznych poradni oraz instytutów diagnostyki i leczenia bólu. To instytucje zatrudniające specjalistów z różnych dziedzin medycyny, lekarzy i fizjoterapeutów, których celem jest kompleksowa pomoc i wsparcie oraz nowoczesne leczenie pacjentów cierpiących z powodu bólu.

Co i dlaczego boli?

Osoby dorosłe najczęściej skarżą się na ból głowy oraz ból mięśni i stawów. Jakie mogą być przyczyny tych dolegliwości?


Leczenie bólu

Istotne jest odpowiednie dopasowanie siły działania leku przeciwbólowego do stopnia nasilenia dolegliwości bólowych. Wybór leku powinien zawsze uwzględniać wszystkie dane z wywiadu lekarskiego, w którym został opisany m.in. charakter bólu oraz oceniono jego natężenie (w oparciu o dostępne skale). Ważne jest również zastosowanie właściwej dawki – tak jednorazowej, jak i dobowej. Oczekiwania pacjenta co do leku przeciwbólowego są zawsze takie same: ma działać szybko i odpowiednio długo, najlepiej bez jakichkolwiek efektów ubocznych. Składnikiem wielu leków przeciwbólowych jest kwas acetylosalicylowy mający działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Produkcję kwasu acetylosalicylowego rozpoczęto pod koniec XIX wieku – zastąpiono nim wówczas kwas salicylowy, który miał podobne właściwości, ale drażnił błony śluzowe żołądka i miał nieprzyjemny, gorzki smak. Kwas acetylosalicylowy udało się uzyskać w laboratoriach firmy Bayer (dokonał tego chemik, Feliks Hoffman) i nadano mu fabryczną nazwę: Aspirin („a” od acetylosalicylowy, „spir”- nazwa rośliny i „in” – nazwy leków przeciwbólowych miały dawniej taką właśnie końcówkę).

Czytaj także o objawach i sposobach leczenia przeziębienia i grypy >> http://lublin.naszemiasto.pl/artykul/przeziebienie-a-grypa-jakie-sa-ich-objawy-i-jak-leczyc,4128208,art,t,id,tm.html

Na całym świecie przyjmowane jest rocznie około 40 ton aspiryny, która może uśmierzać bóle różnego typu (m.in. bóle głowy i zębów, mięśni i stawów, a także bóle przewlekłe towarzyszące chorobom nowotworowym). Jeśli zdecydujemy się sięgnąć po aspirynę w celu uśmierzenia bólu lub obniżenia gorączki – skonsultujmy się z lekarzem lub farmaceutą.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/bole-glowy-miesni-i-stawow-skad-sie-biora-i-jak-sobie-z-nimi-radzic/3gn