Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Najlepszą metodą nauki jest eksperyment. Realizacja projektu „Inwestycja w edukację”

Każdy z nas wie, że wiedza zdobyta poprzez doświadczenie dłużej pozostaje w naszej pamięci niż ta czysto teoretyczna. Wiedzą o tym również nauczyciele z Suchej Beskidzkiej, którzy w trakcie kształcenia swoich podopiecznych na etapie podstawowym i gimnazjalnym starają się zapewnić uczniom kontakt z „żywą nauką”. Od roku szkolnego 2017/2018 będą mieli ku temu dużo lepsze warunki, a wszystko za sprawą projektu „Inwestycja w edukację – bramą do sukcesu” w Gminie Sucha Beskidzka, współfinansowanego z budżetu gminy i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

„Dzieci łatwo zapominają to, co same powiedziały, i to, co im powiedziano, ale nie to, co zrobiły lub co im zrobiono. Odczucia są pierwszymi elementami poznania” - pisał już w XVIII w. francuski myśliciel Jan Jakub Rousseau. Wiedzę utrwalają w naszym mózgu emocje, akcja i działanie. Dlatego nauka powinna być jak przygoda. Takie właśnie nowoczesne podejście do nauki realizowane będzie w suskich szkołach podstawowych w zbliżającym się roku szkolnym. Gmina Sucha Beskidzka realizuje projekt „Inwestycja w edukację – bramą do sukcesu w Gminie Sucha Beskidzka” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa Wiedza i kompetencje, Działanie 10.01 Rozwój kształcenia ogólnego, Poddziałanie 10.01.03 Edukacja w szkołach prowadzących kształcenie ogólne z Europejskiego Funduszu Społecznego.

„Nie lubiłem fizyki, chemii, biologii, bo jej nie rozumiałem. Nikt mi tego dobrze nie wytłumaczył” – wielu z nas właśnie z takim stwierdzeniem się już spotkało. Jak w takim razie opowiadać o zjawiskach zachodzących dookoła nas, by nie odstraszać, a raczej zachęcić do poznawania i odkrywania? Jak wiemy początek każdej dziedziny nauki miał właśnie w obserwacji. Doświadczanie, eksperymentowanie i wyciągnie wniosków prowadzą do lepszego zrozumienia otaczającego nas świata i prawidłowości, które w nim funkcjonują. W ramach tego projektu aż 380 uczniów z gminy Sucha Beskidzka uczących się w Szkole Podstawowej nr 1 i 2 oraz Filii SP nr 2, weźmie udział w dodatkowych zajęciach z matematyki, informatyki, przedmiotów przyrodniczych oraz technicznych z wykorzystaniem metody eksperymentu i programowania. W projekt zaangażowanych zostanie 59 nauczycieli pracujących w szkołach. Uczestnicy skorzystają również ze szkoleń i kursów z zakresu kompetencji cyfrowych, uzyskując wiedzę na temat wykorzystania nowoczesnych narzędzi oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Dodatkowo dla 59 uczniów będą przygotowywane zajęcia wyrównawcze, aby wyrównać ich szanse i uzupełnić wiedzę w trybie indywidualnym. Doposażone zostaną również szkoły, których uczniowie będą brać udział w projekcie.

Do przeprowadzania eksperymentów w placówkach potrzebne są bowiem narzędzia, którymi można precyzyjnie mierzyć, oglądać i testować różnorodne zjawiska, które chcemy zaprezentować uczniom. Specjaliści zapewniają, że korzystanie przez nich ze sprzętu zbliżonego do tego, jakim posługują się naukowcy w laboratoriach, buduje poczucie własnej wartości u ucznia i pozytywny stosunek do nauki, dlatego programy szkoleniowe zostaną odpowiednio dostosowane do potrzeb i poziomu wiedzy uczniów. Wykorzystane zostaną nowoczesne pomoce dydaktyczne, a sale lekcyjne zostaną wzbogacone o nowoczesne materiały multimedialne służące do jak najlepszej realizacji zajęć. Ponadto w Szkole Podstawowej nr 1 powstanie Pracownia Międzyszkolna, z której korzystać będą mogli także uczniowie z pozostałych suskich szkół podstawowych. Co ważne, do projektu mogą przystąpić również uczniowie niepełnosprawni na równi z pełnosprawnymi, ponieważ szkoły w Suchej Beskidzkiej posiadają podstawowe udogodnienia dla osób ograniczonych ruchowo.

Wyłonienie uczniów i nauczycieli, którzy wezmą udział w tym projekcie nastąpi po rekrutacji o charakterze wewnętrznym, zapewniając tym samym wszystkim równe szanse, a realizacja projektu rozpocznie się we wrześniu 2017 i zakończy w czerwcu 2018 r. Całkowity koszt projektu to 997 040 zł, z czego pozyskane przez Gminę dofinansowanie wynosi aż 947 151,20 zł. Pozostała część kosztów to wkład własny Gminy Sucha Beskidzka w postaci udostępnienia pomieszczeń na prowadzone zajęcia.


SnS
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/sucha-beskidzka/najlepsza-metoda-nauki-jest-eksperyment-realizacja-projektu-inwestycja-w-edukacje/3fu