Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Słów kilka o ekologicznym ogrzewaniu domu

W ostatnim czasie paliwa, takie jak węgiel czy koks, znacznie podrożały. Zaczęto więc szukać alternatywy, którą odnaleziono w odnawialnych źródłach energii. Ich zaletą jest nie tylko niska cena generacji ogrzewania czy pozyskiwania ciepłej wody, ale również fakt, że korzystając z bio-opału nie zanieczyszczamy naszego środowiska. Warto wspomnieć, że według standardów unijnych, już do 2020 roku każde gospodarstwo domowe musi wymienić czy zmodernizować piec tak, by móc wykorzystywać właśnie ekologiczne rodzaje opału.

Energooszczędne, czyli jakie?

Paliwa ekologiczne zaliczamy do odnawialnych źródeł energii, czyli takich, które nie zanieczyszczają środowiska, a ich zasoby odnawiają się w niedługim czasie. Co więcej, zasoby te są tak naprawdę niewyczerpywalne. Przykładami biopaliwa są: biogaz, biomasa, pellet czy ekogroszek. Jest nim również energia generowana przez kolektory słoneczne, czyli popularne solary. Jednak w Polsce najczęściej wykorzystuje się kotły na biomasę oraz piece na ekogroszek.


Biomasa to nic innego jak cała istniejąca na Ziemi materia organiczna, wszystkie substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, ulegające biodegradacji. Biomasą są resztki z produkcji rolnej, odpady przemysłowe i komunalne, a także pozostałości z leśnictwa, Jest to najstarsze i najszerzej współcześnie wykorzystywane odnawialne źródło energii.


Ekogroszek natomiast produkowany jest z węgla kamiennego lub brunatnego. Cechuje się niską zawartością stężenia siarki i innych niekorzystnych substancji, co sprawia, że jego spalanie jest nie tylko wydajne, ale też ekologiczne, a do środowiska nie są emitowane spaliny.


Dlaczego ekogroszek?


Ekogroszek to opał, który wyróżnia przede wszystkim dużo lepsza jakość oraz większą wydajność niż pozostałe węgle. Dodatkowo, co niezwykle istotne, jest także bardziej przyjazny dla środowiska. Powstaje wyłącznie z wyselekcjonowanych partii węgla, które charakteryzują się dużą kalorycznością, przy stosunkowo małej wilgotności i ilości substancji niepalnych. Dzięki temu ekogroszek jest bardzo wydajny i daje nam przyjemne i kaloryczne ciepło. W porównaniu z innymi węglami, przy spaleniu tego paliwa wytwarzane są małe ilość szkodliwych tlenków siarki, jak również niewielkie ilość popiołu. Rozmiar ziaren ekogroszku waha się od 5 do 25 mm, dlatego idealnie nadaje się do stosowania w nowoczesnych piecach z automatycznymi dozownikami węgla. Spalanie tego biopaliwa w automatycznie zasilanych kotłach prowadzi do zmniejszenia ilości wydzielanego tlenku węgla oraz innych szkodliwych gazów cieplarnianych. Dlatego jest to bardzo bezpieczny sposób na ogrzewanie naszych domów, a dodatkowo jego właściwości pozwalają na spełnienie rygorystycznych norm ekologicznych, które wprowadzono w Polsce wraz z jej przystąpieniem do Unii Europejskiej.


Podpowiadamy, że rząd naszego kraju zapowiedział dopłaty do wymiany tanich pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Każdy, kto zdecyduje się na wymianę starego pieca na bardziej ekologiczny może liczyć na pomoc od państwa, które zachęca do korzystania z bezpiecznych dla otoczenia i środowiska kotłów. Dobrze jest wziąć to pod uwagę myśląc o sposobie ogrzewania domu.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Rowex Sklep: rowex-sklep.pl

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/slow-kilka-o-ekologicznym-ogrzewaniu-domu/3fb