Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

V SUSKI TURNIEJ BOCCIA

W tym roku podczas V Suskiego Turnieju Boccia, w drużynowych zmaganiach uczestniczyło aż 60 zawodników z 20 drużyn reprezentujących ośrodki szkolno – wychowawczych, świetlice oraz stowarzyszenia.

Boccia to gra stworzona specjalnie dla osób niepełnosprawnych i jest jedną z dyscyplin paraolimpijskich. Nie ma jednak swojego odpowiednika w programie olimpijskim. W boccia ważny jest fakt, że grać w nią mogą nawet osoby z cztero kończynowym porażeniem. Wspólnie z osobami niepełnosprawnymi grają osoby pełnosprawne, co daje niesamowitą szansę na integrację i wspólne przeżycia sportowe. Sport ten zainicjowany został na początku lat 80-tych, kiedy zauważono, że istnieje spora liczba osób, które ze względu na swoje ograniczenia wynikające z niepełnosprawności, nie mogą brać udziału w większości dyscyplin sportowych. Obecnie jest to najszybciej rozwijająca się dyscyplina sportu na świecie i popularna w 50 krajach.

Do Suchej Beskidzkiej na Turniej co roku przyjeżdża coraz więcej drużyn. Zawodnicy reprezentują nie tylko ościenny Maków Podhalański czy Juszczyn, ale także przyjeżdżają zespoły z Zielonej Góry, Kielc i Poznania! Turniej rozegrano w systemie pucharowym - o przejściu zespołu do kolejnego etapu rozgrywek decydował wynik bezpośredniego spotkania, które składało się z 6 partii zwanych „endami”. Każda partia rozpoczynała się wrzuceniem w pole gry białej bili. Następnie zawodnicy starali się umiejscowić swoje bile jak najbliżej niej. O zwycięstwie w pojedynku decydowały często milimetry. Zasady Bocci umożliwiają nie tylko precyzyjne wprowadzanie bil, ale również rzuty rozbijające i wybijające. Najważniejsza była jednak radość ze wspólnej gry i możliwość wzajemnego poznania się uczestników wydarzenia.

W pierwszym etapie eliminacji rozgrywano 40 meczów równocześnie na 4 boiskach. Cztery drużyny zwycięskie w drugim etapie rozgrywały po jednym meczu według liczby punktów zdobytych w poprzednim etapie. W V Suskim Turnieju Boccia pierwsze miejsce przypadło w udziale drużynie z Kielc a drugie z Zielonej Góry. Puchar za zajęcie trzeciego miejsca powędrowało do zawodników reprezentujących Poznań. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wydarzenia dodatkową atrakcję – występ magika z Teatru Magii i Iluzji.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/sport/v-suski-turniej-boccia/3e1