Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Szlachetna Paczka w Jordanowie

SZLACHETNA PACZKA jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Jest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. To oni pomagają rodzinom w potrzebie. W ciągu jednego weekendu milion osób wymienia się rzeczami i całą siłą życzliwości. Grupa dziewiętnastu wolontariuszy z Jordanowa zaangażowała się w tym roku w ten projekt i utworzyła Jordanowską Szlachetną Paczkę. Podopieczni mieszkają w mieście i gminie Jordanów oraz gminach Bystra-Sidzina, Tokarnia, Maków Podhalański i Zawoja.

- Pomysł na zorganizowanie akcji w Jordanowie zrodził się w naszych głowach przed rokiem. Niestety było już wtedy zbyt późno na uruchomienie projektu, a nasz udział w akcji zakończył się na przygotowaniu jednej paczki dla rodziny z Krakowa. W tym roku działać zaczęliśmy jeszcze podczas wakacji. Naszym celem było stworzenie rejonu Jordanowa i okolic. Nie było łatwo, bo ogólnopolski projekt nie posiadał jeszcze rozwiniętych struktur w naszej okolicy, a sam obszar w ogóle nie był brany pod uwagę. Dzięki naszym staraniom rejon Jordanów i okolice oficjalnie już funkcjonuje – opowiedział nam jeden z wolontariuszy Wacław Bednarz oraz Lider Regionu Agnieszka Pena.

Wolontariusze i darczyńcy nie pomagają biedzie roszczeniowej. Szukają ludzi, których dotknął los, jest im ciężko. Chcą jednak walczyć o swoją przyszłość. Ich ideałem jest dotarcie do rodziny w potrzebie w ciągu pierwszego roku od momentu, gdy nastąpiło w ich życiu załamanie. Pomagają innym, bo sami chcielibyśmy, by ktoś im pomógł, gdy ich dotknie bieda.

- Po odpowiednim przeszkoleniu rozpoczęliśmy wspólnie poszukiwania i spotkania z potrzebującymi, którym zawsze zapewniamy nasza dyskrecję. Jesteśmy wdzięczni odwiedzanym rodzinom za poświęcony nam czas, a przede wszystkim za okazane zaufanie oraz otwartość, która pozwoli nam lepiej odpowiedzieć na potrzeby obejmowanych naszą opieką rodzin – dodaje Bednarz.

Już jest lista 22 rodzin z tego terenu czekających na darczyńców. Podopieczni mieszkają w mieście i gminie Jordanów oraz gminach Bystra-Sidzina, Tokarnia, Maków Podhalański i Zawoja. Tegoroczna edycja akcji wystartowała 18 listopada. Od tego momentu darczyńcy wybrać będą mogli rodzinę, której zaoferują swoją pomoc. SZALCHETNA PACZKA to nie zestaw nic nie znaczących kilku upominków, ale prawdziwe prezenty. Żeby skompletować pomoc dla rodziny trzeba podjąć dość duży wysiłek. Ale tylko to, co jest prawdziwe daje nam satysfakcję. My staramy się, aby w darczyńcach była jak największa radość pomagania. Szukamy dobrych praktyk i je popularyzujemy. Dlatego wciąż rozwija się metodyka pracy nad „paczką”. I coraz więcej osób chce i lubi pomagać. Zachęcamy instytucje, przedsiębiorstwa, grupy znajomych, rodziny i osoby prywatne do wejścia na stronę internetową www.szlachetnapaczka.pl i do zgłoszenia się jako darczyńca.

Pomysłodawca akcji ks. Jacek WIOSNA Stryczek nie zgadza się na to, jak jest i ma wizję lepszego świata, do której dąży. Chce, żeby wszyscy ludzie radzili sobie w życiu. Walczy z biedą! Walczy, łącząc biednych i bogatych, oraz ucząc wszystkich jak zarabiać więcej.Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/jordanow/szlachetna-paczka-w-jordanowie/xr8