Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Wyróżnienie Europejskich Dni Dziedzictwa 2017 dla Skansenu w Sidzinie

Podczas uroczystej gali 17 listopada w Opolu odbyło się przyznanie nagród dla organizatorów wydarzeń w ramach jubileuszowej 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Na ręce Dyrektora Skansenu Jadwigi Czarny, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzata Wierzbicka złożyła symboliczne wyróżnienie, wyrażając gratulacje i podziękowania.

W tym roku jury wyróżniło 82 organizatorów EDD ze wszystkich województw. Decyzja nie była prosta, ponieważ w całym kraju odbyło się ponad 1200 wydarzeń, w których wzięło udział ćwierć miliona odwiedzających. Motyw przewodni tegorocznej edycji EDD, odnoszący się do związków dziedzictwa i krajobrazu, realizuje ideę kampanii „Krajobraz mojego miasta”. Jej zasadniczym celem jest podnoszenie świadomości, w jaki sposób można wpływać na kształtowanie się przestrzeni miejskiej i dlaczego warto to robić. Kampania nie tylko diagnozuje problemy współczesnych miast – chaos reklamowy, konieczność ochrony zabytków i miejsc pamięci, funkcjonalne i estetyczne zagospodarowanie przestrzeni zielonej – ale też pokazuje dobre praktyki i udane modernizacje przestrzeni publicznej oraz wskazuje na korzyści płynące z dbania o wspólne otoczenie i jego znajomości. Wydarzenia w ramach 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa były lokalnym rozwinięciem postulatów kampanii.
Na ręce dyrektor Skansenu Jadwigi Czarny, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzata Wierzbicka złożyła symboliczne wyróżnienie, wyrażając gratulacje i podziękowania.

Nagrodzeni z województwa małopolskiego: 

1.    Skansen w Sidzinie - Muzeum Kultury Ludowej
2.    Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, 
3.    Biblioteka Publiczna w Zielonkach, 
4.    Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, 
5.    Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie. 
Wyróżnienie specjalne otrzymało Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”


foto/info EDD
www.edd.nid.pl


Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/bystra-sidzina/wyroznienie-europejskich-dni-dziedzictwa-2017-dla-skansenu-w-sidzinie/xrm