Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Nowe aparaty powietrzne dla strażaków

Końcem listopada 2017 roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, wzbogacili się o nowy sprzęt tj. 6 aparatów ochrony dróg oddechowych wraz z butlami kompozytowymi.
Pozyskany sprzęt udało się zakupić dzięki wsparciu:Aparat oddechowy z butlą kompozytową 6,9l/300bar to nowa generacja aparatów oddechowych o otwartym obiegu! Zakupione aparaty to najnowszy produkt firmy, skonstruowany w oparciu o najnowsze technologie i zastosowanie wyposażenia stanowiącego najtrafniejsze połączenie wygody i niezawodności. Aparat posiada nowy model reduktora, typu tłokowego, przystosowany do ciśnienia 200 lub 300 bar. Wyposażony w drugie wyjście średniego ciśnienia umożliwiające podłączenie: drugiego użytkownika lub osoby ratowanej, systemu wentylacji ubrań gazoszczelnych.

Montowany na ruchomym zawiasie ułatwiającym podłączenie butli różnego typu. Po zastosowaniu trójnika, aparat można stosować zarówno z jedną, jak i z dwoma butlami. Łatwa i szybka regulacja oraz obsługa. Idealna stabilizacja średniego ciśnienia na poziomie 7, 5 bar. Reduktor wyposażony jest w zawór bezpieczeństwa. Manometr alarmowy znajduje się na lewym pasie, blisko ucha użytkownika. Alarm wbudowany jest w uchwyt manometru i zasilany średnim ciśnieniem, co minimalizuje zużycie powietrza (mniej niż 4, 5 l/min). Emitowany sygnał ma natężenie 90 db i głośność 30 Hz (z odległości 1 m). Alarm uruchamia się jeśli ciśnienie spadnie poniżej 55 bar +/- 5 bar. Manometr wyposażony jest w fotoluminescencyjną tarczę o podwójnej skali ( 0 – 400 bar i 0 – 40 MPa. Manometr osłonięty jest gumową obudową.

Panoramiczna maska pełno-twarzowa wyposażona jest w komorę foniczną i pół maskę. Wizjer pokryty jest powłoką antyzadrapaniową. Wykonana jest z miękkiego tworzywa, szczelnie przylegającego do twarzy. Maska może być mocowana przy pomocy taśm nagłowia. Drugie wyjście średniego ciśnienia służy do podłączenia drugiej maski lub kaptura ucieczkowego i umożliwia ewakuację poszkodowanej osoby ze strefy zadymionej lub skażonej.

Butla kompozytowa przeznaczona do używania z aparatami oddechowymi o otwartym obiegu. Wykonana jest z tworzyw nie podlegających korozji. BARDZO LEKKA!
Pojemność: 6.9 l.
Ciśnienie robocze: 300 bar.
Waga samej butli: ok. 4,2kg

źródło: KP PSP w Suchej Beskidzkiej

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/powiat/nowe-aparaty-powietrzne-dla-strazakow/xz5