Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Babia Góra: Trudne warunki na szlakach

Na szlakach prowadzących na szczyt Babiej Góry panują trudne warunki dla turystów. Błyskawiczna zmiana pogody może zaskoczyć nawet wprawionego amatora górskich wspinaczek. Ratownicy GOPR w weekend pomagali turyście, który nie był w stanie samodzielnie powrócić ze szczytu do schroniska.

W Beskidach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Na Babiej Górze ogłoszono I stopień zagrożenia lawinowego. Stopnie zagrożenia lawinowego – służą do oznaczenia prawdopodobieństwa zejścia lawiny w górach. Skala jest pięciostopniowa i powszechnie stosowana w ratownictwie międzynarodowym - obowiązuje również w Polsce.
Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śniegowa jest w miarę stabilna – mechaniczne zejście lawiny jest możliwe przy bardzo dużym nacisku (np. grupa narciarzy) na pokrywę na skrajnie stromych stokach (kąt nachylenia powyżej 40 stopni). Możliwe samoistne występowanie małych lawin. Bezpieczne warunki do uprawiania narciarstwa i turystyki pieszej, choć bardzo strome stoki należy przechodzić pojedynczo.

Aktualnie na szlakach prowadzących na Babią Górę leży około 25 cm pokrywy śnieżnej. Wiatr wieje słaby jednak widoczność jest ograniczona.Wszystkich wybierających się na babiogórskie szlaki prosimy o rozwagę i ostrożność szczególnie przy schodzeniu. Warunki pogodowe na Babiej Górze mogą bardzo szybko ulegać zmianie, dlatego też zawsze trzeba być przygotowanym na znaczne pogorszenie pogody.

W niedzielny wieczór ratownicy Sekcji Babiogórskiej GB GOPR wyruszyli na pomoc turyście, który nie był w stanie samodzielnie powrócić ze szczytu do schroniska. Został sprowadzony przez ratowników na Markowe Szczawiny.


Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/zawoja/babia-gora-trudne-warunki-na-szlakach/xze