Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Jordanów: W mieście są już mierniki jakości powietrza

Większość gmin w powiecie suskim objętych jest pomiarem jakości powietrza. Dzięki specjalnym miernikom, których pomiary można sprawdzić na bieżąco on-line przez internet, każdy może sprawdzić jakie powietrze jest aktualnie w jego okolicy. Teraz do grona takich gmin dołącza miasto Jordanów.

Wcześniej, przez parę lat, w powiecie suskim mierzono jakość powietrza jedynie w Suchej Beskidzkiej. Teraz mieszkańcy prawie wszystkich gmin na terenie powiatu mogą sprawdzić konkretnie na swoim „podwórku” stan tego co wdycha.
Do grona miejscowości objętych pomiarem jakości powietrza dołączyło właśnie miasto Jordanów. Zainstalowane zostały trzy czujniki: przy Technikum na Chrobaczem, przy szkole podstawowej i koło placu zabaw na Mickiewicza.

- Już od dłuższego czasu zabiegałem jako radny o zamontowanie w Jordanowie czujników powietrza. Dzięki nim każdy mieszkaniec miasta będzie mógł na bieżąco śledzić stan jakości powietrza w swojej okolicy. Mam nadzieję, że dzięki temu wzrośnie świadomość społeczna jak bardzo paląc śmieci i niskiej jakości węgiel trujemy się wzajemnie. Będzie to też informacja dla władz naszego miasta, w których rejonach Jordanowa należy zwrócić uwagę na to, co wydobywa się z kominów - powiedział nam radny z Jordanowa, Wacław Bednarz.

Zainstalowane czujniki pokazują dobitnie, że problem złej jakości powietrza to nie tylko sprawa Suchej Beskidzkiej. Niechlubnie w pomiarach wypadają zarówno Maków Podhalański jak i Zembrzyce. W całym powiecie pierwszy stopień zagrożenia utrzymywał się prawie cały czas od 23 listopada do 2 grudnia. W ciągu tego czasu tylko w jeden dzień powietrze było w miarę czyste. Aktualnie sytuacja jest dużo lepsza, jednak zwrócić należy uwagę, że sezon grzewczy dopiero się rozpoczął.

Jakość powietrza w swojej okolicy, mieszkańcy powiatu mogą sprawdzić na stronie https://map.airly.eu/pl/.

Zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym i benzo(a)pirenem przyczynia się do:

Niebezpieczna jest nawet stosunkowo krótka ekspozycja na pył zawieszony, zwłaszcza w przypadku wysokich stężeń tej substancji. Szczególnie zagrożone są dzieci, osoby starsze oraz osoby cierpiące na choroby układu krążenia lub choroby układu oddechowego. Badania dowodzą, że w danej grupie wiekowej ­najbardziej wrażliwe na wpływ zanieczyszczeń powietrza są osoby o niskim statusie socjoekonomicznym. W wielu badaniach wykazano, że krótkoterminowa ekspozycja na PM2,5 istotnie zwiększa ryzyko zgonu, między innymi z powodu dolegliwości ze strony układu krążenia, ale także ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego czy też nagłego zatrzymania krążenia. Inne skutki zdrowotne krótkotrwałej ekspozycji na pył zwieszony to także wzrost ciśnienia tętniczego, nasilenie objawów astmy oskrzelowej i wzrost zachorowalności na infekcje dróg oddechowych, w tym zapalenie płuc.


Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/jordanow/jordanow-w-miescie-sa-juz-mierniki-jakosci-powietrza/xzi