Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Spotkanie informacyjne w zakresie plików JPK w Urzędzie Skarbowym

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej, w związku z nowymi obowiązkami od stycznia 2018 roku dotyczącymi mikroprzedsiębiorców, zaprasza na spotkania informacyjne w zakresie plików JPK (Jednolity Plik Kontrolny).

Spotkania odbywać się będą w suskim Urzędzie Skarbowym o godz. 11:00 w sali nr 14 w każdy wtorek w grudniu tj. 5.12. 2017, 12.12.2017, 19.12.2017.

Od początku 2018 r. mikroprzedsiębiorcy będą zobowiązani do comiesięcznego tworzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego, zawierającego ewidencję zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT). Tym samym wszystkie firmy i osoby prowadzące działalność gospodarczą dołączą do systemu, którym objęte zostały już małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa.

JPK jest tworzony na podstawie danych – informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorstwa za konkretny okres. JPK jest logiczną strukturą służącą do cyfrowego przekazywania danych do fiskusa. Dla wszystkich firm i branż elektroniczne rubryki danych w JPK wyglądają tak samo i znajdują się w tym samym, cyfrowym miejscu, co umożliwia ich łatwe zestawianie i porównywanie przez systemy informatyczne uzbrojone w algorytmy wyszukujące nieprawidłowości. Dlatego fiskus jest w stanie szybko i sprawnie porównywać dane od różnych firm i z różnych branż, co do czasu wprowadzenia JPK było przeprowadzane ręcznie, przez urzędników. Dzięki cyfryzacji, fiskus z łatwością wyszukuje puste faktury, niezgodnie z prawem transakcje – czyli firmy łamiące prawo podatkowe, które należy pociągnąć do odpowiedzialności prawnej, karnej i finansowej, aby ukrócić proceder.
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/powiat/spotkanie-informacyjne-w-zakresie-plikow-jpk-w-urzedzie-skarbowym/xzo