Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Zmiany w prawach jazdy w 2018 roku

W 2018 roku nowych kierowców czekają spore zmiany. Jest jeszcze czas by zdobyć uprawnienia na starych zasadach, gdyż zmiany obejmą młodych kierowców, którzy odbiorą prawo jazdy po 4 czerwca 2018 r. Zatem początek roku to ostatni moment, aby zapisać się na kurs prawa jazdy zdobyć uprawnienia przed tą datą.

Najważniejsze zmiany:

  1. Łatwiej będzie można stracić prawo jazdy – będzie wydane na 2 letni okres próbny

Młodzi kierowcy, którzy odbiorą prawo jazdy po 4 czerwca 2018 r., przez pierwsze dwa lata będą objęci tzw. okresem w próbnym. W tym czasie będą surowiej karani za łamanie zasad ruchu drogowego. Prawo jazdy będzie zatrzymane za popełnienie trzech dowolnych wykroczeń bądź jednego przestępstwa. W przypadku popełnienia dwóch, okres próbny będzie mógł być wydłużony.

  1. Specjalne ograniczenia prędkości przez 2 lata dla młodych kierujących

Przez pierwsze 8 miesięcy od uzyskania uprawnień, limity będą surowsze. W terenie zabudowanym (w mieście) nigdy nie będą mogli przekraczać prędkości 50 km/h – ani w nocy, ani nawet w miejscach, gdzie określone znakami limity będą wyższe. Ograniczenia dotyczyć będą także terenu niezabudowanego – tutaj młody kierowca nie pojedzie szybciej niż 80 km/h. Jeśli z kolei będzie poruszał się po autostradzie, maksymalna prędkość będzie ograniczona do 100 km/h.

  1. Dodatkowe, płatne obowiązkowe szkolenia

Pomiędzy 4 a 8 miesiącem od odebrania prawa jazdy młody kierowca będzie zobowiązany odbyć:

- 2 godzinne teoretyczne szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego – koszt 100 złotych,

- 1 godzinne praktyczne szkolenie w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy – koszt 200 złotych.

Brak odbycia obu szkoleń w wymaganym terminie będzie skutkował odebraniem uprawnień.

  1. Zakaz pracy zarobkowej jako kierowca przez 8 miesięcy

Młody kierowca po 4 czerwca 2018 roku nie będzie mógł pracować jako kierowca – zakaz obejmie m.in. pracy jako dostawca pizzy, kurier, przedstawiciel handlowy, itp.

  1. Zmiany dla wszystkich kierowców (starych i nowych)

Rewolucja w systemie punktów karnych. Dotychczas po przekroczeniu limitu 24 punktów kierowca był kierowany na powtórny egzamin. W przypadku jego zaliczenia nic się nie zmieniało – odzyskiwał stare uprawnienia.

Po nowemu po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych kierowca nie będzie kierowany na powtórny egzamin, lecz na specjalny 28 godzinny kurs reedukacyjny. Dostanie wówczas „drugą szansę” – kolejny limit 24 punkty – jedna nie na rok, a na 5 lat. Jeśli wówczas przekroczy limit, o co bez zmiany sposobu jazdy będzie nietrudno – uprawnienia zostaną cofnięte, i będzie trzeba robić prawo jazdy od nowa (odbywając cały kurs na prawo jazdy) a po zdaniu egzaminu będzie traktowany jak młody kierowca.Jeśli chcesz uniknąć zmian należy lada dzień rozpocząć kurs prawa jazdy. Warto wybrać szkołę jazdy która posiada dobrą opinię potwierdzoną przez kursantów. W kontekście zmian ważne jest także aby wybrać ośrodek który gwarantuje szybkie przeprowadzenie całego kursu. Są bowiem szkoły gdzie jest możliwe ukończenie go w 2 miesiące, ale też takie, gdzie kurs ciągnie się nawet pół roku.


Artykuł przygotowany we współpracy z:


Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/rozmaitosci/zmiany-w-prawach-jazdy-w-2018-roku/x8s