Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Wspólne kolędowanie na zamku

W miniony czwartek w suskim zamku odbył się wieczór z kolędami w wykonaniu Chóru Jasień oraz dzieci i młodzieży z Ogniska Muzycznego ALLEGRO.

Najstarsza zachowana polska kolęda, pochodząca z 1424 roku. W polskim dorobku kulturalnym zachowało się ponad 500 kolęd i pastorałek. W XIX wieku rozpoczęto na większą skalę zbieranie kolęd i pastorałek, a punktem odniesienia jest wydany w 1843 zbiór Pastorałki i kolędy z melodiami czyli piosnki wesołe ludu w czasie świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane autorstwa księdza Michała Mioduszewskiego. Słowo „kolęda” pochodzi od łacińskiego wyrazu „calendae” oznaczającego pierwszy dzień miesiąca, w którym mijał termin płacenia długów.

Niektóre dawne kolędy śpiewamy do dziś. Najstarsze z nich to m. in. Anioł pasterzom mówił (XVI w.), W żłobie leży, Przybieżeli do Betlejem, Nowy Rok bieży, Gdy śliczna Panna (XVII w.), Jezus malusieńki, Lulajże Jezuniu, Ach, ubogi żłobie, Bóg się rodzi, Tryumfy Króla niebieskiego (XVIII w.). Teksty kolęd pisali początkowo zapewne ludzie związani z parafią (księża, zakonnicy, słudzy, uczniowie), potem także artyści. Wśród nich najbardziej znani to Piotr Skarga, Franciszek Karpiński, Teofil Lenartowicz. Dziś także wielu znakomitych artystów przedstawia własne aranżacje kolęd.

Podczas zamkowego kolędowania przed publicznością zebraną w sali Rycerskiej wystąpiły dzieci i młodzież, które na co dzień uczestniczą w zajęciach Ogniska Muzycznego ALLEGRO śpiewając i grając popularne kolędy. Po najmłodszych artystach wystąpił miejski Chór Jasień z Suchej Beskidzkiej. Na koniec wydarzenia nie zabrakło wspólnego kolędowania wraz z publicznością. Całość popołudniowego koncertu przygotowała i poprowadziła instruktorka z Miejskiego Ośrodka Kultury - Zamek Małgorzata Kubieniec.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/sucha-beskidzka/wspolne-koledowanie-na-zamku/xvb