Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Separacja i rozwód – czym się różnią?

Rozwiązanie konfliktów między małżonkami często bywa trudne, a nawet niemożliwe, a narastający stres prowadzi do podjęcia decyzji o rozstaniu. Do wyboru są dwie możliwości, a ich konsekwencje w znacznym stopniu się od siebie różnią. Decyzja o podjęciu którejś z nich jest ściśle związania z osobistymi odczuciami, ale również świadomością, jakie skutki ze sobą niesie.

Wszystko o separacji

W sytuacji, kiedy małżonkowie jeszcze nie są pewni, czy chcą rozwodu, korzystnym rozwiązaniem będzie separacja. Polega ona na sądownym uregulowaniu obecnej sytuacji małżonków, a więc ich rozłączenia, jednak bez ostatecznego i permanentnego rozwiązania związku małżeńskiego. W bardzo wielu przypadkach separacja ma charakter tymczasowy, ponieważ małżonkowie dochodzą do porozumienia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których separacja kończy się sprawą rozwodową.

Separacja nie może nastąpić w dwóch przypadkach. Pierwszym jest sytuacja, w której byłaby przyczyną zagrożenia dobra wspólnych dzieci małżonków, którzy są jeszcze nieletni. Natomiast drugą jest pojawienie się sprzeczności z zasadami współżycia społecznego.

Jakie skutki niesie ze sobą separacja? Choć związek małżeński nie został zerwany, to małżonkowie nie mają obowiązku wspólnego pożycia. Oznacza to, że mogą oddzielnie mieszkać i prowadzić oddzielne gospodarstwa domowe. Warto również wiedzieć, że sąd orzeka rozdzielność majątkową, a także podział majątku wspólnego, którym każda ze stron może zarządzać samodzielnie (więcej na ten temat tutaj). Wzięcie kredytu po decyzji sądu o separacji sprawi, że tylko strona mająca zobowiązanie będzie za nie odpowiedzialna.

Separacja wpisana jest również do aktu małżeństwa.

Wszystko o rozwodzie

Rozwód to rozwiązanie ostateczne i trwałe, którego nie można zmienić. Przesłanki, które mogą świadczyć o konieczności rozwiedzenia się to przede wszystkim nieporozumienie między małżonkami, którzy nie widzą perspektyw swojego związku. Sytuacja komplikuje się nieco, kiedy małżeństwo posiada nieletnie dzieci. Konieczne jest wtedy przesłuchanie świadków, a także konsultacja z psychologiem, od którego należy uzyskać oświadczenie o więzi łączącej dziecko z rodzicami. Rozwód również nie będzie rozpatrzony pozytywnie wtedy, kiedy jedno z małżonków ciężko choruje, potrzebuje opieki i nie może podjąć pracy, a rozwód przyczyniłby się do pogorszenia sytuacji finansowej i zdrowotnej.

Pytanie, które często jest zadawane to – rozwód z orzeczeniem o winie czy bez orzekania o winie? Pierwszy jest o tyle trudniejszy, że wymaga solidnych dowodów, które wskazywałyby, że to jeden z małżonków jest odpowiedzialny za rozpad małżeństwa. Orzeczenie bez iny możliwe jest wtedy, kiedy oboje małżonków oświadczają przed sądem, że chcą rozwodu bez orzekania o winie.

Do skutków rozwodu należy eksmisja małżonka, uregulowanie praw do korzystania ze wspólnego mieszkania raz podział majątku z wydaniem przedmiotów strony, która wyprowadza się ze wspólnego mieszkania. W przypadku posiadania nieletnich dzieci ustala się władzę rodzicielską, kontakty z dziećmi oraz alimenty.

Artykuł Partnera
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/separacja-i-rozwod-czym-sie-roznia/86d