Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Łuszczyca rąk - jak rozpoznać jej początki i gdzie szukać pomocy?

Problemy skórne dotykają od czasu do czasu każdego człowieka. Większość boryka się z trądzikiem młodzieńczym, albo też tego typu trudności przenoszą się również na wiek dorosły. Są tacy, którzy narzekają na nadmierną suchość skóry i tacy, którzy cierpią z powodu nadprodukcji łoju, a zatem skóry tłustej, pełnej niedoskonałości. Są jednak i takie choroby, które może i występują rzadziej, jednak niewątpliwie są dosyć groźne – i to z różnych powodów. Czasami dlatego, że są bagatelizowane, czasami dlatego, że nie są rozpoznawane. Czasami zaś z tego względu, że powodują nieestetyczne zmiany, które wpływają w konsekwencji na jakość życia takiego człowieka. Łuszczyca jest chorobą, której w tej chwili nie umiemy jeszcze skutecznie wyleczyć. Dlatego też ważne jest szybkie zauważenie pierwszych jej objawów, ponieważ istnieje mnóstwo sposobów na ich likwidowanie, albo czynienie mniej problematycznymi! Co warto wiedzieć na ten temat?

Łuszczyca – choroba przewlekła

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą, której w tej chwili nie umiemy skutecznie wyleczyć. Niestety, potrafimy jedynie łagodzić jej objawy i powstrzymywać je przed dalszym postępowaniem. To nawracająca choroba układowa mediowana immunologicznie, która wywołuje objawy skórne. Są one dobrze widoczne i raczej nieestetyczne. Z tego względu jej pojawienie się wpływa niestety na całe życie człowieka. Niestety, łuszczyca jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, to znaczy, że jeśli rodzic ją miał, najprawdopodobniej zachoruje także jego dziecko. Szanse na to zwiększają się zdecydowanie, jeśli chorował zarówno ojciec, jak i matka, chociaż ryzyko w tym przypadku wynosi 60%, zatem zdarza się, że choroba nie wystąpi u potomka.
Łuszczyca jest spowodowana nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego człowieka. Nie występuje też wcale w jednym rodzaju, lecz dzieli się na różne typy. Wyróżniamy zatem łuszczycę pospolitą, stawową, kropelkową, plackowatą, odwróconą, krostkową – i wiele innych.

Łuszczyca rąk – objawy choroby

Łuszczyca może dotyczyć różnych części ciała. Rzadko kiedy pojawia się tylko w jednym miejscu. Co ciekawe – chociaż w zasadzie dramatyczne – choroba ta może objąć także i ręce, w tym dłonie wraz z paznokciami. Myli się jednak ten, kto pomyśli, że wykwity wyjdą jedynie na części zewnętrznej dłoni. Mogą one wystąpić nawet na opuszkach palców. Warto mieć na uwadze, że łuszczyca paznokci często mylona jest z grzybicą – dlatego trzeba obserwować skórę, by zauważyć zmiany i wyciągnąć wnioski. Łuszczyca dłoni bywa niebezpieczna – zwłaszcza gdy chodzi o wersję krostkową, która zajęła opuszki palców. Może dojść nawet do skrócenia dłoni, w wyniku samoamputacji.
Łuszczycę łatwo jest rozpoznać, gdy wejdzie w zaawansowane stadium. Nieco trudniej, gdy to dopiero początki choroby, ale wprawne oko zawsze zauważy różnicę między zdrową skórą, a skórą zmienioną chorobowo. Jeśli skóra się świeci, jak gdyby pojawiła się na niej łuska, występują wykwity krwi na powierzchni grudek naskórnych, a także łuszczyca paznokci, zapewne mamy do czynienia z łuszczycą rąk. Należy jak najszybciej udać się do specjalisty dermatologa, by otrzymać wskazówki dotyczące leczenia.

Źródło: https://www.febumed.com.pl/Luszczyca-rak-widoczna-wstydliwa-choroba-blog-pol-1507542051.html

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/luszczyca-rak-jak-rozpoznac-jej-poczatki-i-gdzie-szukac-pomocy/8zn