Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Parki narodowe i ich otoczenie – eksperci WSTiE zapraszają do debaty

Spacerując po parkach narodowych i podziwiając piękno przyrody nie zdajemy sobie sprawy z faktu, iż ten stan rzeczy nie jest wieczny. Być albo nie być naszego dziedzictwa naturalnego w pełni zależy od współpracy z lokalnym samorządem – współpracy, która bywa trudna i kontrowersyjna ze względu na sprzeczne oczekiwania każdej ze stron. Czy faktycznie tak jest? A jeżeli tak, to gdzie szukać przyczyn tego zjawiska? Czyżbyśmy nie chcieli chronić przyrody? Pod jakimi warunkami współpraca ta może być obopólnie korzystna? Odpowiedzi na te i inne pytania poznają uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii.

Parki narodowe w Polsce. Dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe a dialog interesariuszy” to pionierska inicjatywa, wieńcząca kilkuletnią pracę zespołu naukowego Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii z Suchej Beskidzkiej. W partnerstwie z Instytutem Doradztwo z Krakowa, eksperci WSTiE od lipca 2017 roku realizowali projekt badawczy, zlecony i finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Dialog”. Badaniami objęto, przy aktywnym ich udziale, wszystkie 23 polskie parki narodowe oraz wiele przyległych gmin. Celem projektu była identyfikacja i optymalizacja stanu i barier współpracy parków narodowych z samorządem terytorialnym, lokalnymi przedsiębiorcami, mieszkańcami, przedstawiciela organizacji społecznych i instytucji wchodzących w relacje z parkiem (np. Lasy Państwowe, Natura 2000). Prace badaczy wieńczy opracowanie modeli optymalizacji funkcjonowania parków narodowych (wraz z kompetencjami zarządczymi oraz relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym), a ich oficjalna prezentacja nastąpi w dniach 26-27 lutego w trakcie obrad konferencji.

W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele 23 polskich parków narodowych, delegacja Ministerstwa Środowiska (na czele z sekretarzem stanu panią Minister Małgorzatą Golińską), przedstawiciele samorządów terytorialnych, środowiska akademickiego z kraju oraz Węgier, Słowacji, Ukrainy i Gruzji – co stanowi potwierdzenie ważkości tej tematyki, nie tylko w wymiarze krajowym, ale także międzynarodowym. Prelegenci przedstawią analizy finansowania parków, modeli zarządzania, wyzwań wobec wzrastającego ruchu turystycznego, rozwiązań proekologicznych czy aktywizacji społeczności lokalnych. Zagraniczne studia przypadków pozwolą ocenić miejsce polskich rozwiązań organizacyjnych, a przysłuchując się przewidzianemu w programie panelowi, będzie można śledzić żywą interpretację poglądów. Zaprezentowane zostaną także możliwości wsparcia dialogu interesariuszy w ramach rządowych dokumentów i programów, takich jak Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju czy Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030.



Czy uda się znaleźć satysfakcjonujące wszystkich rozwiązanie? Czy parki narodowe są dobrodziejstwem przyległych gmin czy wręcz odwrotnie? A może jedni i drudzy są sobie wzajemnie potrzebni a park narodowy stanowi szansę rozwoju lokalnej gospodarki? Jeśli interesują cię odpowiedzi na te pytania i chcesz wziąć udział w debacie – dołącz do wydarzenia. Informacje dotyczące programu oraz formularz rejestracja uczestników znajdują się na stronie: http://www.wste.edu.pl/aktulanosci/zaproszenie-na-miedzynarodowa-konferencje-parki-narodowe-w-polsce-dziedzictwo-przyrodniczo-kulturowe-a-dialog-interesariuszy

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/sucha-beskidzka/parki-narodowe-i-ich-otoczenie-eksperci-wstie-zapraszaja-do-debaty/847