Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Sucha Beskidzka: Przekroczony stan alarmowy na Stryszawce

Mieszkańcy powiatu suskiego z niepokojem zaczynają przyglądać się rzekom i ciekom wodnym zlokalizowanym w pobliżu ich nieruchomości. Wszystko za sprawą intensywnych opadów deszczu.

W czwartek o godzinie 6.00 rzeka Stryszawka przekroczyła stan alarmowy o 11 cm.Natomiast rzeka Skawa obecnie przekracza stan ostrzegawczy.

Na dzisiaj synoptycy przewidują opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów do 40 mm.


Jak informuje Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej st. kpt. Łukasz Białończyk, w nocy z 22 na 23 maja strażacy nie odnotowali żadnej interwencji związanej z intensywnymi opadami deszczu.

Od godziny 8:00 strażacy zostali zadysponowani do następujących działań:

- Maków Podhalański zalana piwnica

- Maków Podhalański uszkodzony dach zalewa budynek

- Sucha Beskidzka zatkany przepust zalewa posesję.

- Zawoja - zalewa plac gminy.


Dodatkowo jeden zastęp z KP PSP Sucha Beskidzka został przekazany do KP PSP Dąbrowa Tarnowska, gdzie pomaga w likwidowaniu zdarzeń, które wystąpiły wczoraj.

Do działań przeciwpowodziowych jest przygotowany sprzęt. Sprzęt to przede wszystkim pompy (206 na terenie powiatu - to jest PSP i OSP), pompy dużej wydajności (3 na terenie powiatu) oraz sprzęt burzący. W razie konieczności worki i piasek zapewnia zarządzanie kryzysowe powiatu oraz poszczególnych gmin i miast.

 

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/powiat/sucha-beskidzka-przekroczony-stan-alarmowy-na-stryszawce/89o